14. august 1996 kell 22:00

Soome arutab marga liitmist ERMiga

Üks kõneluste algatajaid on olnud peaminister Paavo Lipponen, kes ütles sotsiaaldemokraatide parlamendigrupi suvisel koosolekul: «Olen sügavalt veendunud, et valuutaliit saab teoks ning et selles osalevad riigid moodustavad Euroopa Liidus oma poliitilise tuumiku».

Diskussioone on õhutanud majandusliku koostöö ja arengu organisatsioon (OECD), mis märkis Soome kohta koostatud aruandes, et Helsingi peab langetama ERMiga liitumise suhtes kiiresti otsuse.

Teisipäevane Huvudsbladet kirjutas anonüümsetel ekspertallikatel põhinevas artiklis, et Soome mark on ERMiga sidumiseks valmis.

ERMiga liitumise arutelu oli väga aktuaalne läinud kevadel. Siis aga läks Soome valitsus välja teadlikule riskile ning jättis marga kursi vabalt kõikuma. Nõnda toimides teadis valitsus, et sel juhul ei saa Soome punktipealt Maastrichti lepingu nõudmisi, mille kohaselt 1999. aastal kavandatava Euroopa rahaliiduga ühinev valuuta peab olema olnud ERMis vähemalt kaks aastat.

Kevadest peale on mark tugevnenud selliste oluliste valuutade suhtes nagu USA dollar, Rootsi kroon ja Inglise naelsterling. Dollari nõrgenemine on samas suurendanud pingeid ERMis ning surve alla on sattunud Prantsuse frank.

On vähetõenäoline, et Soome valitsus kiirustab marka sellistes tingimustes ERMiga liitma. Rahandusminister Sauli Niinistö on öelnud, et otsus langetatakse enne aastavahetust. Ootamine näib kasuks tulevat, sest aasta lõpupoole on juba teada ka teiste Euroopa Liidu liikmesriikide eelarved, mis annavad vihje selle kohta, kui paljudel riikidel on lootust rahaliidu esimesse faasi pääseda.

Osa analüütikute arvates võib aga valitsuse ootamistaktika kahju tuua.

Praegu on mark suure tugevnemise surve all.

ERMiga ühinemine võimaldaks Soome marga üleliigset tugevnemist vältida. KL-STT-BNS

Hetkel kuum