15. august 1996 kell 22:00

Põhjala metsatööstuse tulevik lootusrikas

Credit Lyonnais on koostanud põhjaliku uuringu Põhjala metsatööstusest. Analüütik Christian Georges näeb Soome firmade ja eriti UPM-Kymmene ja Enso tugevust selles, et nad mõni aeg tagasi kontsentreerisid tootmist, mille tulemusena saavutasid kulude vähendamisega oma Rootsi-konkurentide suhtes tuntava konkurentsieelise. Lisaks on rootslaste konkurentsivõimet vähendanud tugevnenud Rootsi kroon.

Kui nõudlus paraneb, saavad metsafirmad hakata jälle hindu tõstma. Metsatööstustoodete nõudluse kasvuks on kaks eeldust: ülisuurte laotagavarade vähenemine ning Lääne-Euroopa majanduse elavnemine. Credit Lyonnais ennustab Saksamaale tänavuseks majanduskasvuks 2,3%, Prantsusmaale 2,2% ja Suurbritanniale 3,2%.

Credit Lyonnais peab eriti tugevaks ajalehepaberi, ajakirjapaberi ja pakkematerjalide tootjate positsiooni. Põhjamaade firmadest on seega parimad väljavaated Soome Ensol ja UPM-Kymmenel, Rootsi AssiDomänil ja Norra Norske Skogil.

Suurte Rootsi firmade Stora, SCA ja MoDo tulevikku analüütik Christian Georges seevastu nii heaks ei pea. Põhjuseks on asjaolu, et rootslased on soomlastest tunduvalt aeglasemad oma metsatööstuse ühendamisel konkurentsivõimelisemaks.

Turuprognooside kohaselt on metsatööstuse väljavaated head ning olulisemad investeerimispangad soovitavad metsatööstusfirmade aktsiate ostmist nii Põhjalas kui mujal Euroopas. Ehkki Credit Lyonnais ennustab Soome firmadele suurt tõusu juba tuleval aastal, prognoosib enamik rahvusvahelisi eksperte olukorra tuntavat paranemist alles 1998. a. KL

Hetkel kuum