13. jaanuar 1997 kell 22:00

Üürnikud võivad küsida sooduslaenu

Eluasemefondi nõukogu valis laenu võimalike väljastajatena välja Ühispanga, Hoiupanga, Forekspanga ja ERA Panga. Nendega jätkatakse läbirääkimisi, lausus Lukas. «Sellel nädalal antakse lepingutele viimane lihv ja saadetakse pankadele läbivaatamiseks,» ütles ta.

Lukas ei välistanud võimalust, et mõni väljavalitud pankadest võib läbirääkimiste käigus laenuressursi jagamisest kõrvale jääda.

Hoiupanga laenuosakonna juhataja Tiit Jõemetsa sõnul jõutakse eluasemefondiga koostöölepingule allakirjutamiseni jaanuaris, kuid laenu hakatakse tulevikus väljastama kui tavalist kommertslaenu eluaseme soetamiseks. «Vahe on ainult selles, et see laen makstakse tagasi EVPdes,» lisas Jõemets.

Jüri Lukase sõnul võib laenu intressimäära suuruse pank ise valida, kuid see ei tohi ületada 12 protsenti aastas. Laenuressursi suurus aastas on sada miljonit krooni.

Forekspanga laenudirektori Urmas Pastaruse sõnul on tegemist tavalise eluasemelaenuga, mille tagatiseks võib olla omandatav korter. Panga nõue on, et tagatis ületaks laenu 1,5 korda, lisas Pastarus.

Jüri Lukase sõnul saab laenu võtta kahe kolmandiku ulatuses üürniku kasutuses oleva eluruumi väärtusest. Paljudel üürnikel ei ole aga omafinantseerimist kolmandiku korteri väärtuses kusagilt võtta ja see osutub takistuseks laenu taotlemisel, tunnistas Lukas.

«Meie pangad on konservatiivsed ja püüavad lisalaenu vältida,» ütles Lukas. Võib-olla on võimalik pangaga kokku leppida, et EVP-laen sõlmitakse lühikeseks ajaks, lisalaenu saab taotleja siis, kui EVP-leping on lõpetatud ja lisalaenu jaoks vabaneb tagatis, leidis Lukas.

Urmas Pastaruse sõnul on lisalaen tõenäoline siis, kui laenutaotlejal on muid tagatisi, millega kolmandikku eluaseme maksumusest tagada. Reeglina on see pangale siiski ebasoovitav, tunnistas ta. «Igal laenutaotlejal peab olema oma risk ja oma panus,» väitis Pastarus.

Jüri Lukase sõnul ei saa laenutaotleja laenusummat sularahas enda kätte. Eluaseme ostuleping liigub läbi panga, ütles Lukas. Ta lisas, et kõik laenutaotlejad peavad enne panka minemist otsima välja tõendi, et nad on elanud tagastatavas majas enne 20. juunit 1991.

Hetkel kuum