Ludwig Erhard, kes 4. veebruaril saanuks saja-aastaseks, on Saksamaa sotsiaalse turumajanduse looja. See poliitika sai aluseks Bonni demokraatlikule taassünnile pärast Teist maailmasõda, tõi 1948. a käibele tugeva Saksa marga, liberaliseeris Saksa varemetes majanduse ning lõi sotsiaalsete sugemetega kapitalismi.
Saksa tõhusat heaoluriiki, kus valitses tööandjate ja töövõtjate vaheline kokkulepe ning oli loodud kindel mehhanism turuüllatuste vastu, ei suutnud eriti kõigutada USA ja Suurbritannia 1980. aastate agressiivne vabaturumajandus. Kantsler Kohl deklareeris uhkelt: «Mina ei ole that?erist».
Kuid pärast Saksamaa 1990. a taasühinemist ja odava tööjõuga riikide poolt konkurentsi kasvamist on Erhardi loodud majandussüsteem hakanud tõrkuma ning nüüd tahavadki ärimehed ja poliitikud saada Helmut Kohli tänasest ettekandest vastust, mis õppust saab Saksamaa võtta Erhardi ideedest, et toime tulla praeguste majandusprobleemidega. Kohl, kes poliitikuna nimetab end kantsler Konrad Adenaueri mantlipärijaks, on alati rõhutanud, et tema majanduspoliitika järgib kindlalt Erhardi rajatud sotsiaalse turumajanduse põhimõtteid.
Kindlasti ei oleks Erhard kurtnud majanduse globaliseerumise pärast või rakendanud majanduse kaitsmiseks protektsionistlikke abinõusid, vaid oleks majandust moderniseerinud, muutnud ja avanud, arvas üks Bonni kõrge ametiisik.
Pärast Helmut Kohli ettekannet hakkab täna Erhardi pärandit arutama esinduslik vestlusring, milles osalevad rahandusminister Theo Waigel, liidupanga president Hans Tietmeyer, majandusminister Günther Rexrodt ja endine rahandusminister Gerhard Stoltenberg.
Tietmeyer on juba jõudnud rõhutada, et Erhardi seisukohad on jätkuvalt aktuaalsed ka praegu. «Stabiilne raha ja sotsiaalne turumajandus ei ole 1950. aastate aegunud mõisted, vaid neil on maailmamajanduses kindel koht ka tulevikus,» ütles ta.
Tietmeyer on leidnud Saksa marga isa Erhardi mõtetest toetust ka Euroopa ühisrahale ning loodavale raha- ja majandusliidule. REUTER-ÄP
Seotud lood
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.