17. märts 1997 kell 22:00

Soojavõlg ajab majavalitsused pankrotti

Tallinna linnakohus peab Kalamaja Kodu asjas eelistungi 16. aprillil. Ajutine pankrotihaldur, õigusbüroo Dica jurist Saima Laumets ütles, et kavatseb ettevõttes tööd alustada täna.

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Peeter Lepp tõdes, et Tallinna Soojuse algatatud protsess on ootamatu pretsedent ning selle tagajärgi on võimatu prognoosida. «Loomulikult peab soojatootja oma raha kätte saama, kuid samas on kinnisvarahoolduse munitsipaalettevõtete taga linnaelanikud, kellest sugugi kõik ei ole võlglased,» ütles Lepp.

Kalamaja Kodu juhataja Viktor Pasti hinnangul elab nende hallatavates majades ligi 5000 inimest ning pole teada, kes hakkab elamuid haldama pärast ettevõtte pankrotti.

Soojamajandust kureeriva abilinnapea Sergei Kulakovi abi Irina Svetlov ütles, et Kulakov ei soovi soojuse teemadel ajakirjandusega kõnelda, kuni linnavalitsus ja linnapea Robert Lepikson ei ole seisukohta võtnud.

«Võin öelda vaid nii palju, et linnapea on korduvalt kutsunud Tallinna Soojust rakendama võlglaste suhtes kõige karmimaid meetmeid,» teatas Svetlov.

ASi Tallinna Soojus kommertsdirektor Heino Junolainen teatas, et pankrotihoiatus on saadetud kõigile kinnisvarahoolduse munitsipaalettevõtetele. «Kalamaja Kodu andsime esimesena kohtusse sellepärast, et neil on maksmata viimase nelja kuu arved ja seda saab juba käsitada süstemaatilise võlana,» rääkis Junolainen. «Teiste võlasummad on küll suuremad, kuid maksedistsipliin parem.»

Tallinna Soojuse peadirektor Leonid Lipavski nentis, et võlglaste tõttu on ettevõte töötanud neli aastat kahjumiga. Mullu auditeerimata kahjum oli 806 mln kr suuruse käibe juures 1,4 miljonit. «Elame halvasti,» kommenteeris Lipavski. «Investeerida ei saa, teeme ainult avariiremonti ja oma kreeditoridele maksmiseks oleme sunnitud emiteerima võlakirju ja võtma käibelaenu.» Lipavski sõnul on ilmne, et elanikelt soojuse eest laekuv raha läheb kinnisvarahoolduse firmades muude kulude katteks. «Kümned tuhanded tallinlased võivad täiesti õigustatult küsida, kuhu nende raha kaob,» märkis Lipavski.

Kalamaja Kodu juhatav Viktor Past ütles, et elanikelt laekuv raha on kulunud sooja- ja veevõlgade tasumiseks. Põhja-Tallinna linnaosa vanem Peeter Lepp aga teatas, et tegi linnaosa halduskogu revisjonikomisjonile ettepaneku kontrollida kinnisvarahaldajate tegelikke kulutusi.

Hetkel kuum