25. märts 1997 kell 22:00

Tartu lihakombinaat kimbutab võlgnikke

Eelmise aasta lõpetas AS Tartu Lihakombinaat 77 miljoni krooni suuruse käibe juures kahjumiga. «Oleme pärast erastamist investeerinud ettevõttesse 8,8 miljonit krooni ja meie äriplaan näebki 1996. aastal kahjumit ette,» ütles ASi Tartu Lihakombinaat nõukogu aseesimees Ilmar Ulp. Tema sõnul on ettevõte tänaseks restruktureeritud ja kahjumiga töötanud tootmisüksused likvideeritud.

Ettevõtte juhtimises on toimunud muutused. Teist nädalat on ASi Tartu Lihakombinaat peadirektor Peedu Zeiger. Oma esimeseks põhiülesandeks pidas Zeiger vanade võlgade väljanõudmist. «Tänavu oleme kaupmeestega päris hästi läbi saanud, aga meile ollakse võlgu veel isegi 1992. ja 1993. aastast,» märkis Zeiger. Tema sõnul on selle aja jooksul mitmed firmad lootusetult kadunud ja täitevamet ei suuda ka kohtu poolt välja mõistetud summasid süüdlastelt sisse kasseerida.

Kahes osas erastatud Tartu lihakombinaadi aktsiakapital on 44 480 000 krooni. Valdav osa aktsiatest kuulub mitteametlikel andmetel ASide Landrek ja Irnesse kaudu Gustav Tõnspojale ja Olav-Lembit Uusnale. Väikeaktsionäre on 61 ja nende vahel jaguneb alla kuue protsendi ettevõtte aktsiatest.

Erinevalt piimatööstustest ei suuda Eesti lihatöötlejad oma toodangut kuigivõrd eksportida. Kümne suurema lihatootja hulka kuuluv Tartu lihakombinaat müüb 99 protsenti oma toodetest Eestis. Samal ajal ostab Tartu lihakombinaat suurtes kogustes jahutatud veiseliha Leedust ning sealiha Soomest ja Ungarist.

Tartu lihakombinaadi nomenklatuuris on ligi sada toodet. Läbirääkimisi peetakse näiteks salaami vorsti turustamise üle Lätti, Ukrainasse ja Venemaale.

«Meile tehakse iga kuu kaks-kolm arvestatavat ekspordipakkumust, aga ilma ettemaksuta ei julge ida suunas kaupa teha,» märkis Peedu Zeiger.

Eesti lihaliidu andmeil on Eestis 147 farmide juures asuvat tapapunkti, ligi 60 väiksemat ja 23 suuremat lihatöötlemisfirmat.

«Lihaliidu liikmed on suurem osa Eesti juhtivatest lihatööstusettevõtetest ja nende mullune kogukäive oli 1,2 miljardit krooni,» ütles lihaliidu tegevdirektor Helle Koppel.

Hetkel kuum