5. mai 1997 kell 22:00

Kas laevafirmade vaidlus mõjutab panga aktsia hinda?

Minu meelest saab selline vaidlus muuta aktsiate hindu ainult siis, kui on tegu väga suure või märkimisväärse summaga. Kuigi iseenesest miljonite arv selles vaidluses on ju suur, aga see ei ole siiski piisavalt suur, et panku mõjutaks. See mõjutab konkreetseid firmasid, aga mitte panku, niipalju kui mina sellest asjast endise pangandustöötajana taipan.

Aga see on minu isiklik arvamus, sest Eesti väärtpaberituru käitumine ei ole otseselt tingitud sellistest klassikalistest mõjuritest. Siin on väga palju subjektiivset, millel ei ole alati majanduslikku katet. Objektiivse majandusliku katte mõttes ei tohiks see tüli pankade aktsiaid eriti mõjutada. Siin on hoopis teisi ja suuremaid asju, mis on ka päevakorrale jõudnud.

Muidugi -- kunagi ei tea. Asi on selles, et minu hinnangul hakkab väärtpaberiturg praegu valmistuma suvepuhkuseks ning seetõttu võivad kõik uudised, isegi need, mis ei ole piisava kaaluga, osutuda siiski kaalukateks uudisteks. Ütleme siis nii, et alanemise trendile suunatud uudised võivad võimenduda, ning positiivsele trendile, tõusutrendile suunatud uudised lihtsalt ei oma piisavalt mõju. See on aga seotud hoopis teiste mängureeglitega kui konkreetsete pankade või konkreetsete firmade probleem.

Mis puudutab nüüd üldist mõju, siis ma julgen arvata, et ega see nüüd hea ei ole. Olukorras, kus konkurents sellel Tallinn--Helsingi marsruudil pidevalt tiheneb. Eesti-poolsete reederite omavaheline vägikaikavedu tõenäoliselt nõrgendab neid mõlemaid ühel või teisel viisil.

Teadupärast, kui keegi nõrgeneb, siis, kuna loodus tühja kohta ei salli, keegi järelikult tugevneb.

Otseselt ei tohiks see mõjutada kummagi panga aktsiat. Tallinna Pank väidab, et tal ei ole mingisugust seost Vana Tallinna ja üldse laevandusega. Vastavalt definitsioonile: kui ühendust ei ole, siis ei saa ka mõju olla aktsia hinnale.

Ühispank on küll Hansateega seotud Ühisinvesteeringute kaudu, aga Ühisinvesteeringute väärtus bilansiliselt on kajastatud raamatupidamislikus aktsiate ostmise väärtuses, mitte nende tegelikus turuväärtuses. Võib arvata, et potentsiaalset kahjumit seal ei ole, sest Hansatee turuväärtus on kindlasti suurem kui nende aktsiate nominaalne väärtus.

Minu isiklik arvamus on selline, et see on äärmiselt inetu ja rumal lugu. Lõpptulemusena langeb sellega kõikide laevafirmade maine ja võidavad sellega soomlased.

Mis puudutab pankasid, siis ega see nüüd pankadele ka midagi head ei tee. Tõenäoliselt see mõjutab mõlema panga aktsia hinda.

Ma olin väga imestunud, kui see vaidlus peale hakkas. Minu meelest küsimus lahendati sügisel. Muidugi, kogu maailm konkureerib omavahel, aga on olemas niisugune mõiste nagu tsiviliseeritud konkurents. Ei ole vaja siis tingimata üksteist kividega loopida või kaikaga pähe lüüa.

Hetkel kuum