Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ei soovinud veel kommenteerida, kui suurt huvi võivad müüki tulevad aktsiad tekitada ja milliseks kujuneb nende hind. Müüki läheb 12,3 protsenti Eesti Gaasi B-tüüpi aktsiaid kümnekroonise nominaaliga, 25,06 protsenti hotelli Olümpia aktsiaid mahus 3,12 miljonit krooni ja 24 protsenti Esmeta aktsiatest mahus 4,5 miljonit krooni.
Riik otsustas eelmisel aastal, et ta müüb talle kuuluvast 39,33% Eesti Gaasi aktsiatest 29,33%.
Lisaks avalikku müüki minevatele aktsiatele müüb riik maha veel 17 protsenti Eesti Gaasi aktsiaid, millele on eelisostuõigus firma kahel teisel suuremal osanikul Venemaa gaasikontsernil Gazprom ja Saksa gaasifirmal Ruhrgas. Gazpromile kuulub praegu 30% Eesti Gaasi aktsiaist ja Ruhrgasile 15% aktsiaid.
Eesti Gaasi käive oli eelmisel aastal ligi 640 miljonit krooni ja firma kasum 47,4 miljonit krooni.
«Erastamisagentuuri nõukogu otsus on tervitatav, sest turg on seda oodanud juba kaks kuud,» ütles Forekspanga investeeringute osakonna peaspetsialist Tõnu Vanajuur. «Turu huvi on suunatud eelkõige Olümpia ja Eesti Gaasi aktsiate vastu ning kauplemine nendega tuleb kindlasti ka järelturul aktiivne.»
Ekspertide hinnangul kujuneb Eesti Gaasi ja hotelli Olümpia aktsiate hind avaliku müügi käigus ligilähedaseks hilisemale turuhinnale ja selliseid teenimisvõimalusi, nagu oli kunagi ASi Tallinna Farmaatsiatehas või ASi Norma aktsiatega, enam tõenäoliselt ei tule.
Hotell Olümpia 30 protsendi riigile kuuluvate aktsiate ostmiseks saavad hotelli teised aktsionärid kasutada eelisostuõigust. Erastamisagentuuri nõukogu on nende aktsiate ostuhinnaks määranud 66 miljonit krooni. Sellega on hotelli teised aktsionärid põhimõtteliselt nõustunud, kinnitas Väino Sarnet.
Olümpia hotelli eelmise aasta käive oli 179 miljonit krooni ja kasum 47,4 miljonit krooni.
Metallifirma Esmeta müüki tulevad 450 144 kümnekroonise nominaaliga aktsiat moodustavad 24 protsenti firma aktsiakapitalist. Esmeta suurim osanik on 76 protsendiga firma oma töötajatest moodustatud AS Fermeta.
Esmeta eelmise aasta käive oli 56 mln krooni ja kahjum 2 mln krooni.
Seotud lood
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.