22. juuli 1997 kell 22:00

Kaks Baierimaa suurpanka ühinevad

Bayerische Vereinsbank AG ja Bayerische Hypotheken- und Wechselbank AG teatasid, et moodustavad ühinemisel uue panga nimega Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG. Uue panga aktsiakapital on 19 miljardit marka ja koondbilanss 743 miljardit marka, mis jääb alla ainult Deutsche Bank AG-le, mille bilansimaht oli 1996. a 886 miljardit marka.

Pankade ühinemise kaheetapilises plaanis pakutakse Hypo-Banki aktsionäridele kindlustusfirma Allianz AG aktsiad kursiga üks Allianzi aktsia kuue Hypo-Banki aktsia vastu. Allianz on mõlema panga aktsionär ning talle kuuluks 15% uue panga aktsiatest. See annaks Vereinsbankile kuni 45protsendilise osaluse Hypo-Bankis, kusjuures Allianzi aktsiad tuleksid Vereinsbanki portfellist. Ühinemise teist etappi hakatakse ette valmistama oktoobris ja lõplik ühinemisplaan esitatakse aktsionäridele kinnitamiseks hiljemalt 1998. a kevadel.

Ühisavalduse kohaselt kavatseb uus pank keskenduda peamiselt eraklientide, väikeste ja keskmiste firmade ning institutsiooniliste klientide teenindamisele, samuti olla aktiivsem kinnisvaratehingute finantseerimisel ja aktivate haldamisel.

Tehing vajab Saksa kartelliameti heakskiitu, mis peab oma otsuse langetama nelja nädala jooksul.

Liitumise põhjused on selged. Saksamaal on liiga palju panku, sest turuosa pärast võitleb üle 3600 kommerts- ja kooperatiivpanga. Saksamaal tuleb iga 1100 elaniku kohta üks pangafiliaal.

Riigi viie juhtiva panga turuosa on vaid 14% ja nad teevad suuri jõupingutusi, et muuta oma kulukas jaepangandusvõrk efektiivsemaks. Mullu oli Vereinsbanki maksude-eelne kasum 1,64 miljardit marka ja Hypo-Banki kasum 1,19 miljardit marka.

Baieri pangad teatasid, et ühinemine läheb maksma umbes 1,3 miljardit marka, kuid võimaldab kokku hoida umbes miljard marka aastas. Ühinev pank võib järgmise viie aasta jooksul vähendada töötajate arvu 5000--7000 inimese võrra. AFP-REUTER-BNS-ETA

Hetkel kuum