• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Eluasemelaen on kuum kaup

  Hoiupanga laenudirektor Aivar Rehe ütles, et kui Kinnisvara Ekspress pakub oma trumbina välja kiiruse laenu saamisel, on see klientide silmis äärmiselt oluline. Kui see projekt õnnestub, peavad ka pangad oma tegevuse üle vaatama, lausus Rehe. «Mul on aga kahtlus, kas nad suudavad oma lubadustest kinni pidada,» lisas ta.
  «Üle 11protsendiline intressimäär on minu arvates laenuturul madalama konkurentsivõimega kui juhtivate kommertspankade poolt oma klientidele pakutav,» ütles Rehe. Kinnisvara Finantseerimise ASi kümneaastase eluasemelaenu intress on kaheksa protsenti pluss Saksa marga kuue kuu libor. Praegu kujuneks laenuintressiks seega 11,3 protsenti. Laenatava summa suurus on 100 000 kuni miljon krooni.
  Hansapank Eesti peadirektori Indrek Neivelti sõnul ei ole kiirus laenu võtmisel kõige tähtsam tegur. «Eluaseme ostmist ja suurte võlgade võtmist ei saa otsustada ühe päeva jooksul,» väitis ta. «Nädala-kahene järelemõtlemine on sel puhul normaalne.» Kinnisvara Ekspressi laenuintressi hindas ka Neivelt kõrgeks.
  Kinnisvara Finantseerimise ASi tegevdirektor Peter Morris ütles eelmisel nädalal BNSile, et firma ei kavatse oma laenutootega panku eluasemelaenu turult välja tõrjuda, vaid nendega koostööd teha. «Eluasemelaenu turg kasvab kiiresti ja seal jätkub ruumi kõigile,» väitis ta.
  Kinnisvara Finantseerimise ASi osanikud on AS Talinvest (32 protsenti aktsiatest), Eesti Forekspank (30 protsenti), Baltic Fund ja Tallinna Panga üks omanikke, Hollandi arengupank FMO.
  Kinnisvara Finantseerimise ASi nõukogu liikme Martti Kasemetsa sõnul jääb firma eluasemelaenu teenindajaks, laenuportfell müüakse maha pankadele. Laenuportfelli ostjast sõltub, kui suur peab olema laenu tagatis ja milline on intressimäär, sõnas ta.
  Laenuressurss on Kasemetsa sõnul pärit ettevõtte aktsionäridelt, FMO pangalt, teistelt Eesti kommertspankadelt ja investoritelt.
  Firma laenukonsultandi Kiti Sagari sõnul tegeldakse praegu peamiselt laenutaotluste vastuvõtmisega, kuid välja on antud ka esimesed laenud.
  Eesti suuremad pangad on väljastanud eraisikutele eluasemelaene selle aasta jooksul üle 600 miljoni krooni ja selle laenutoote osatähtsus eraisikutele antavatest laenudest ületab 50 protsenti.
  Rait Karu hinnangul ületab eluasemelaenu nõudlus pakkumist ligi kaks korda. «Tendents on tõusev ja seda ei ole mõjutanud ka suvepuhkuste aeg,» sõnas ta.
  «Rahuldamata nõudlust näitab ka uute laenupakkujate, nagu Kinnisvara Ekspress, tulek,» rääkis Karu. «Pankadel on oma kindlad nõudmised ja tingimused, mis kõigile laenuvõtjatele ei sobi. Nii et turul jätkub esialgu ruumi kõigile.»
  Ühispanga laenuarendusosakonna juhataja Erlike Kumar ütles, et potentsiaalne nõudmine eluasemelaenu järele on veelgi suurem, sest paljud inimesed pole veel laenu võtmise võimalusi endale teadvustanud. «Pikaajalist eluasemelaenu jaksavad võtta ka keskmise sissetulekuga inimesed,» lisas Kumar. «Arvestada tuleb sedagi, et intressidelt saab tulumaksu tagasi ja inflatsioon sööb intressi niikuinii ära.»
  Kinnisvaraarendaja Ville Jehe, kes paar aastat tagasi Tallinna vanalinnas korteri soetamiseks ise laenu võttis, ütles, et kinnisvaraturu kiire arengu juures saab ka eluasemelaenu nõudlus ainult kasvada. «Kui veel kahe aasta eest osteti 90 protsenti kinnisvarast sularaha eest, siis praegu ostetakse 90 protsenti laenuga,» kinnitas Jehe. «Kui täna võetakse laenu põhiliselt vanade korterite ostmiseks, siis edaspidi hakatakse üha rohkem ostma uusi eluasemeid,» lisas ta.
  Erlike Kumari sõnul on laenutahtjate seas suhteliselt palju neid, kes elavad praegu tagastatud majas või on seni korterit üürinud. «EVP-laenu jätkub vähestele ja seetõttu otsustavad paljud tavalise laenu kasuks,» rääkis Kumar. «Üürnikud hakkavad aga tasapisi avastama, et laenu tagasimaksmine võib tulla üürist oluliselt odavam.»
  Hansapanga jaepangandusdivisjoni direktor Ruti Kannelmäe ütles, et tiheda konkurentsi tõttu on ka pankade huvi eraisikutele antavate laenude vastu väga suur. Näiteks eraisikulaenude osatähtsus Hansapanga koondbilansis oli eelmise aasta lõpul 11,2 protsenti, tänavu juba ligi 18 protsenti, ütles Kannelmäe.
  «Kõik märgid näitavad, et pangad tunnevad üha rohkem muret oma tulevaste klientide pärast,» sõnas Kannelmäe. «Selle tõestuseks oli pankade suur konkurss õppelaenude väljaandmiseks ja ka eluasemelaenu pakkuva Kinnisvara Ekspressi tulek turule.»
  «Loomulikult on eraisikulaenud pankadele ääretult atraktiivsed, sest tegemist on kindlalt kasvava turuga,» ütles Rait Karu. «Koos majanduse arenguga tõuseb ka rahva ostujõud.»
  Karu väitel moodustab eluasemelaen juba 90 protsenti Forekspanga eraisikutele antavate laenude portfellist. Ühispangas on see näitaja veidi üle 50 protsendi, kuid kasvab pidevalt, lisas Erlike Kumar.
  Rait Karu kinnitas, et praegu ei tohiks üheski eluasemelaene väljastavas Eesti pangas tekkida olukorda, kus nõudlust ei suudeta rahuldada ressursipuuduse tõttu. «Laenu andmisest oleme keeldunud ainult põhjusel, et taotleja ei vasta meie tingimustele,» väitis Karu.
  Erlike Kumar märkis, et pankadel, kes laene väljastavad, on võimalik ka laenuressurssi operatiivselt juurde hankida. Praegu on pankadel sees suured välismaised krediidiliinid ja pärast Eestile antavaid krediidireitinguid peaksid avanema uued võimalused, rääkis Kumar.
  Kumar prognoosib, et eluasemelaenude väljastamine kasvab hüppeliselt kuni selle aasta lõpuni ja võib-olla ka kauem. «Kasvutempod on praegu tõesti meeletud,» tunnistas ta. «Mõnes kuus on eluasemelaenude maht kasvanud isegi kolmandiku võrra,» lisas Kumar.
  Samas prognoosivad pankade laenujuhid, et eluasemelaenude intressid lähiajal oluliselt ei alane ja laenutähtajad ei pikene. «Ei usu, et intressid märgatavalt langevad, sest praegu läheb eluasemelaen pankadel niigi hästi kaubaks,» lausus Kumar. «Ka tähtaja pikenemist üle 20 aasta ma ei prognoosiks, sest näiteks viiekümneaastast laenuressurssi pole praegu kusagilt võtta.»
  Kumar tõdes siiski, et kui mõni pank ootamatult eluasemelaenu intressi alandab, reageerivad sellele ka teised.
  Rait Karu lisas, et laenuintressid sõltuvad eeskätt sellest, kui odavat ressurssi õnnestub pankadel hankida. Eesti pankade puhul ei saa optimaalne eluasemelaenu intress praegu alla kümne protsendi olla, väitis ta.
  «Isegi olukorras, kus meie eluasemelaen on umbes protsendi võrra kallim kui mõnes teises pangas, ei ole meil probleemi, et kliendid ära jookseksid,» lausus Karu.
  Eluasemelaenu väljastavad Hansapank, Hoiupank, Ühispank, Forekspank, Tallinna Pank ja Maapank.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Värska kuurorti juht: ettevõtte elushoidmiseks prognooside tegemine on muutunud ajaraisuks
Turismisektor on küll rasketest aegadest karastunud, aga elada tuleb päev korraga, kirjutab Värska Kuurortravikeskuse juht Vello Saar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Turismisektor on küll rasketest aegadest karastunud, aga elada tuleb päev korraga, kirjutab Värska Kuurortravikeskuse juht Vello Saar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Suured kasvufirmad vedasid USA turgude taastumist
USA aktsiaturud lõpetasid tänase kauplemispäeva tubli tõusuga, millele aitas kaasa Apple’i, Tesla ja teiste suurte kasvuaktsiate kallinemine. Optimismi aitasid taastada tugevad jaemüüginumbrid, vahendab Reuters.
USA aktsiaturud lõpetasid tänase kauplemispäeva tubli tõusuga, millele aitas kaasa Apple’i, Tesla ja teiste suurte kasvuaktsiate kallinemine. Optimismi aitasid taastada tugevad jaemüüginumbrid, vahendab Reuters.
Coop Panga tippjuht: usaldust tuleb treenida
Juhtidel peaks olema julgust usaldada oma töötajaid ning juhul kui eesmärgid täidetakse, siis peaks andma präänikut, mitte piitsa, rääkis Coop Panga riskijuht Heikko Mäe.
Juhtidel peaks olema julgust usaldada oma töötajaid ning juhul kui eesmärgid täidetakse, siis peaks andma präänikut, mitte piitsa, rääkis Coop Panga riskijuht Heikko Mäe.
Netflix koondas tulude langemise tõttu 150 inimest
Netflix koondas töötajad vaid kuu aega pärast seda, kui teatas, et kaotas esimest korda viimase kümnendi jooksul tellijaid.
Netflix koondas töötajad vaid kuu aega pärast seda, kui teatas, et kaotas esimest korda viimase kümnendi jooksul tellijaid.
Soome analüüs: koroonatoetus tõstis kahjumlikke firmasid plussi
Koroonatoetused tõid mõned kahjumlikud ettevõtted tagasi kasumisse, kuid aeglustasid majanduse moderniseerumist, võtab Kauppalehti kokku Soome Majandusuuringute Instituudi ehk Etla uuringu tulemused.
Koroonatoetused tõid mõned kahjumlikud ettevõtted tagasi kasumisse, kuid aeglustasid majanduse moderniseerumist, võtab Kauppalehti kokku Soome Majandusuuringute Instituudi ehk Etla uuringu tulemused.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.