2. september 1997 kell 22:00

Suvine vaikelu hakkab lõppema

Dollari tõus jaapani jeeni suhtes jätkus ka teisipäeval, sest kommentaarid Tokiost andsid vihje, et saareriik lähiajal dollari peatamiseks midagi ette ei võta. Jaapanil ei ole ka erilisi võimalusi intressimäärade tõstmise ähvardusel jeeni üles rääkida (meetod, mida kasutati väga edukalt aprillis), sest Jaapani asevälisministrit Eisuke Sakakibarat, keda rohkem tuntakse hüüdnime Mr Jeen järgi, kritiseeriti kevadiste aktsioonide pärast kabinetisiseselt väga teravalt. Nimelt keskpangaintresside tõusukartus tõstis kommertspankade intresse, mis omakorda mõjus ebasoodsalt Jaapani majandusele.

Karta tuleb hoopis USAd, viimane on nõrga jeeni pärast ilmselt mures, sest poliitiliselt tundlik Jaapani väliskaubanduse ülejääk kasvab veelgi. USA turud olid esmaspäeval tööpüha tõttu suletud ning suvehooaeg venis finantsturgudel seetõttu ühe päeva võrra pikemaks. Eilsest usuti turgusid käima minevat täie hooga. Nii näiski juhtuvat. Dollar, mis eilse päeva jooksul liikus peamiselt veidi üle 1,820 DEMi (14,56 krooni), hüppas varsti pärast Ameerika turgude avanemist ühe penni võrra kursini 1,8349 DEMi (14,68 kroonini). Järsk hüpe toimus pärast mõõdukamat reaktsiooni Saksamaa liidupanga otsusele mitte tõsta repomäära, kui Buba nõukogu liige Olaf Siegert väitis, et inflatsioon sunnib ilmselt keskpanka lähiajal siiski repomäära tõstma.

Kui tavaliselt jälgivad Euroopa börsid Wall Streetil toimuvat, siis seekord oli olukord vastupidine. Pärast kahepäevast Euroopa aktsiahindade tõusu alustas tormilise tõusuga ka Dow, mis tegi paari tunniga 150punktise tõusu.

Hetkel kuum