23. september 1997 kell 22:00

Venemaa tugevdab rublat

Venemaa keskpanga asepresident Aleksander Turbanov ütles, et keskpank on stabiliseerinud rubla dollari suhtes ning valuutamaksete osakaal on viimastel aastatel järsult vähenenud. «Seetõttu jõudsime järeldusele, et kõva valuuta edasine kasutamine Venemaal tehtavates maksetes ei ole otstarbekas,» ütles ta. Otsus ei puuduta maksuvaba kaubandust ega valuutakontode avamist pankades.

Valuutaga tasumine kauplustes keelati Venemaal kolme aasta eest, kuid krediitkaardiga on endiselt võimalik ostude eest dollarites tasuda.

«Kuna keskpank ja valitsus on lubanud tugevdada rublat ning dedollariseerida majandust, siis on see loogiline samm selles suunas,» märkis üks lääne analüütik. Rubla positsiooni tugevdamiseks kustutab valitsus järgmise aasta alguses rahanumbrite lõpust kolm nulli.

Kuigi rubla kurss dollari suhtes pidevalt langeb, on kohaliku valuuta väärtus tegelikes hindades tõusnud. Rubla on aasta algusega võrreldes dollari suhtes 5,05% võrra nõrgenenud, kuid tarbijahinnad on samas tõusnud 14,7%.

Turbanov ütles, et kõvas valuutas tehtud maksete osatähtsus langes aasta esimesel poolel 18 protsendini, võrreldes 60 protsendiga 1995. aastal.

United City Banki analüütik Andrei Ja?t?enko ütles, et valuutamaksete keeld suurendab nõudlust rubla järele. See otsus riivab eelkõige valuutakontode omanike huvi, kelle käest pangad võtavad valuuta konverteerimise pealt komisjonitasu.

Turbanov ütles, et otsus ei puuduta välisriikide lennufirmasid jt transpordifirmasid, kui riikidel on Venemaaga lepingud. Teised firmad võivad müüa pileteid kõva valuuta eest järgmise aasta alguseni.

Venemaa finantsametnikud on teinud Hongkongis maailmapanga ja rahvusvahelise valuutafondi aastakoosolekul kõva lobby, et süvendada usaldust Vene kapitalituru vastu. Venemaa tahab saada uut krediidireitingut, mis võimaldaks hankida rahvusvahelistelt finantsturgudelt madalama intressiga kapitali.

Portfellita ministri Jevgeni Jassini sõnul on valitsuse eesmärk vähendada laenamist ja pikendada laenutähtaegu, et kärpida võlaintresside maksmise kulusid ja eelarvepuudujääki. Aserahandusminister Mihhail Kasjanov avaldas lootust, et Venemaa saab uue reitingu aasta lõpuks, mille järel on kavas uus euroobligatsioonide emissioon. REUTER-BNS-ÄP

Hetkel kuum