12. oktoober 1997 kell 22:00

Prantsusmaa lühendab töönädalat

Prantsusmaa peaminister Lionel Jospin, kelle valitsus on juba varem teatavaks teinud plaani luua riigi rahaga juurde 350 000 uut töökohta, kavatseb aastaks 2000 lühendada töönädala praeguselt 39 tunnilt 35 tunnile.

Meetmed selleks tehti teatavaks reedel Prantsusmaa tööandjate ja ametiühinguorganisatsioonide ühisel tööpuuduse alasel konverentsil. Hetkel on Prantsusmaal tööta 12,5 protsenti tööealisest elanikkonnast ehk 3,13 miljonit inimest.

Jospini valitsus lubas ettevõtteid, mis vähendavad töötundide arvu 10% või rohkem ning suurendavad töötajate arvu vähemalt 6%, alates tulevast aastast iga töötaja kohta 9000 frangiga toetada. Töötundide vähenemisega ei tohi kaasneda palga vähenemist, selle asemel piiratakse edaspidist palgatõusu.

Valitsuse plaan rahuldas ametiühinguid, kuid vallandas ägeda kriitika Prantsusmaa tööandjate hulgas, kelle hinnangul tööpuuduses vaevleva Euroopa ainus lahendus on tööturgude dereguleerimine.

Lionel Jospini abinõud tööpuuduse leevendamiseks tehti teatavaks vaid päev pärast seda, kui ELi riikide keskpangad saatsid intressimäärade tõstmisega ?okilaine üle Euroopa. Ühise sammu eestvedajaiks olid Saksamaa ja Prantsusmaa keskpangad, mille lühiajalised intressimäärad on nüüd 3,3% tasemel. Kahe Euroopa võimsama majandusega riigi eeskujule järgnesid Austria, Belgia, Holland ja Taani.

Üheaegne intressimäärade tõus kõneleb sellest, et monetaarpoliitika koordineerimine on juba alanud, ehkki Euroopa majandus- ja valuutaliidu (EMU) käivitumiseni on aega veel 14 kuud. Seda vähem jääb ruumi rahvuslikule poliitikale, mis Euroopa ühisest suunast kõrvale kaldub.

Rikkudes tabu, mille järgi sõltumatu keskpanga tegevust ei kritiseerita, kahtles Jospin reedel avalikult intressimäärade tõstmise vajalikkuses.

Prantsusmaa on pikka aega vaielnud tulevase Euroopa keskpanga volituste üle, eelistades ühise rahapoliitika tüüri juures näha pigem liikmesriikide valitsusi kui sõltumatuid pangatöötajaid.

Prantsuse päevaleht Le Monde kirjutas nädalavahetusel, et Saksamaa keskpanga samm, mis sundis järgima ka Prantsusmaa keskpanka, süvendab Prantsuse euroskeptikute arvamust, et ühist Euroopat ehitatakse Saksamaa monetaristliku mudeli järgi.

Prantsusmaa keskpanga juht Jean-Claude Trichet lükkas selle väite tagasi, kinnitades, et intressimäärade tõstmise otsuse tingis vajadus tagada Prantsusmaale püsiv majanduskasv. REUTER-ÄP

Hetkel kuum