20. oktoober 1997 kell 22:00

Langusmeeleolu Tallinna börsil kestab

Tallinna börsile iseloomulikult loid ja ilma suurte hinnakõikumisteta kauplemine jätkus kogu eelmise nädala. Kui esmaspäevane üle 0,5protsedine keskmine hinnatõus lubas loota, et ehk on turg Hansapanga aktsionäride koosoleku järel ärkamas, siis edaspidised päevad näitasid, et ärkamisest on asi veel kaugel, ja turg jätkas ühtlast ja vaikset langust.

Suhteliselt tagasihoidlikus kauplemises, kus börsisüsteemi nädalakäive jäi alla 400 mln kr piiri (392,79 mln kr), tegi ÄP indeks nädalaga 29,54punktise ehk 2,23protsendise languse 1275,57 punktile. Viimati oli ÄP indeks alla 1300 punkti 15. septembril. 26st börsisüsteemis kaubeldavast aktsiast jäid nädalaga plusspoolele 7 ja miinuspoolele 15. Nelja aktsia hind nädalaga ei muutunud.

Huvitav on see, et börsil valitsev rahu ja vaikelu eeldaks nagu vaikset perioodi ka börsiga seonduvate uudiste poolelt. Seda aga ei olnud ja ilmselt oli kolmapäev, mil börsisüsteemi kaudu edastati kokku 29 teadet, selles osas rekordiline.

Üks olulisemaid sündmusi möödunud nädalal oli kahtlemata Hoiupanga teisipäeval alanud emissioon, mille käigus on senistel aktsionäridel võimalus kahe nädala jooksul märkida kokku 3,2 mln aktsiat. Teisipäeval alustati börsil kauplemist ka selles emissioonis osalemise õigustega. Algul maksis üks emissioonis osalemise õigus ca 4 kr, mis teeks nende kasutamisel ühe aktsia hinnaks {230 kr + (4 kr x 5,5)} 252 kr. Aktsia maksis börsil samal ajal 252,1--253,8 kr.

Reede õhtuks langes nii märkimisõiguse kui ka aktsia hind. Märkimisõigus maksis reedel börsipäeva lõppedes 2,9 kr (emissioonis osalemisel maksaks sellise hinnaga märkimisõigusi kasutades üks aktsia 245,95 kr) ja aktsia 245,5 kr.

Pangasektor liikus pea tervikuna möödunud nädalal allapoole, vaid EVEA Panga aktsia suutis näidata väikest tõusu, kerkides nädalaga 0,32%, 15,75 kroonile.

Kõige elavam kauplemine toimus taas Hansapanga aktsiaga, mille käive ulatus nädala kokkuvõttes 116,91 mln kroonini, moodustades börsisüsteemi kogukäibest ligi 30%. Suhteliselt elav kauplemine ja päris head uudised ei suutnud aktsia hinda tõsta ja nädalaga langes see 1,56%. Teiste põhinimekirja pangaaktsiatega võrreldes on see siiski parim tulemus.

Tööstusettevõtted avaldasid tulemusi

Tööstusettevõtete poolepealt muutis nädala põnevaks 9 kuu majandustulemuste avaldamine. Möödunud viie börsipäeva jooksul said sellega hakkama Viisnurk, Klementi, Pennu, Norma, Harju Elekter, Tallinna külmhoone ja Baltika. Lisaks tööstusettevõtetele teatas tulemused ka Eesti Näitused. Tavaliselt suure huviga vastu võetavad ja börsil elavat tähelepanu leidvad teated majandustulemuste kohta sattusid seekord üsna viljatusse mulda. Rahanappuses vaevleval turul erilist reaktsiooni ei järgnenud ja aktsiate hinnad pigem langesid ning ka kauplemisak-tiivsus langes.

Ainsana nimetatud ettevõtetest ja tegelikult kogu börsisüsteemi arvestuses tegi märkimisväärse tõusu Klementi aktsia, mille sulgemishind kerkis ülemöödunud reedega võrreldes 8,59% ja sulgus möödunud reedel 21,5 kroonil. Ka käive oli Klementi aktsia kohta suhteliselt normaalne -- 3,24 mln kr. Mis põhjustas üldises langusmeeleolus suurenenud huvi Klementi aktsia vastu, on raske öelda. Kasumi number see igatahes olla ei saanud, sest mitmel teisel oli see Klementiga võrreldes suhteliselt parem. Klementi 9 kuu kasum oli 70 mln kroonise netokäibe juures 5,1 mln kr ehk ca 70% prognoositud aastakasumist. Ettevõtte sõnul vastab kasum plaanitule.

Hetkel kuum