17. november 1997 kell 22:00

Ruumi anduritega valvamiseks on kaks lahendust

Kõigest 7--8 aastat tagasi kujutasime kõik valvesüsteemi ette kui aknale kleebitud kastikeste ja roosade juhtmete virvarri. Tänapäeval valvatakse siseruume põhiliselt infrapunaste passiivsete ruumianduritega, mida on lihtne paigaldada. Välimuselt järjest nägusmaks muutuvaid infrapunaseid andureid müüvad paljud firmad -- üks odavamalt kui teine. Kuid siinjuures kiputakse tihti unustama, et passiivne infrapunane ruumiandur on vaid üks paljudest ja alati sugugi mitte tõhusaim vahend.

Kahjuks on ka sissetungijad õppinud tundma selliste andurite nõrku kohti ning üha enam esineb juhuseid, et selline valveseade kavaldatakse üle. Seepärast on kaasaegses objekti valveseadmete süsteemi lahenduses otstarbekas kasutada kas paremaid andureid või valida teist tüüpi andurid.

Esimene lahendus. Tuleb loobuda odavaima anduri otsimisest (üldreeglina ei saa alla 300--350 krooni korralikku andurit). Igal juhul ei tohiks osta tundmatu valmistaja vähem kui 200 krooni maksvaid andureid. Tegelikult aga muutub tõeliselt raskeks (ka professionaalsetele varastele) petta andurit hinnaklassist 1300--1500 krooni.

Teine lahendus. Teise võimalusena on sageli otstarbekas tagasi pöörduda raputustele ning helidele reageerivate andurite juurde (seismoandurid).

Selline tendents on märgatav kogu maailmas, mõnedes maades aga, nagu näiteks Iirimaal, ei saagi hoonet valvesse anda, kui kogu perimeeter -- s.o välisseinad aknad, uksed -- pole kaitstud mitut liiki vibratsioonianduritega.

Muidugi pole kaasaegsel vibratsiooni anduril praktiliselt midagi ühist endisaegsete klaasile liimitavate kastikestega.

Sageli asub sellises anduris omaette mikroarvuti, millele seinale koputamise, muude mürade tekitamise, saagimise, puurimise ja muude helide imiteerimise abil õpetatakse, millisele helile reageerida häiresignaaliga ja millisele mitte.

Seismoandurite süsteemi hind paigaldatuna tuleb küll mõnevõrra suurem tavaliste infrapunaste andurite paigaldusest, sest see nõuab kõrgema kvalifikatsiooniga tööjõudu, kuid kindlasti on see odavam kui kõrgeima klassi (3000krooniseid) ruumiandureid kasutada. Seejuures paigaldatakse vibratsiooniandurid erinevalt ruumiandureist peidetuna, mis teeb avastamise vargale suhteliselt raskeks.

Lõpetuseks tuleks märkida, et parima tulemuse annab alati andurite kombineeritud kasutamine ja loov lähenemisviis paigaldusele.

Anduritega ruumi valvamise võimalused

1. Ruumi tuleks paigutada vaid kontrollitud infrapunased andurid tuntud tootjatelt.

2. Ruumi oleks otstarbekas paigaldada ka raputustele ja helidele reageerivaid vibratsiooniandureid, mida varas pole harjunud otsima.

3. Kõige efektiivsemalt reageerib aga sissetungijale nii infrapunastest kui ka vibratsioonianduritest koosnev ja oskuslikult paigaldatud süsteem.

4. Varaste petmiseks ja jägede segamiseks võib süsteemi paigaldada ka n-ö valeandureid.

Hetkel kuum