4. detsember 1997 kell 22:00

Ühispank vähendas esialgset kasumiprognoosi

Ühispanga juhatus otsustas kolmapäeval vähendada grupi selle aasta kasumiprognoosi seniselt 303,7 miljonilt kroonilt 211,1 miljonile kroonile. Uus prognoos on novembri lõpu seisuga täidetud.

Ühispanga president Ain Hanschmidt ütles, et kui pank augustis oma kasumiprognoosi suurendas, ei osanud keegi ette näha ees ootavat ülemaailmset majanduskriisi. Kasumiprognoosi otsustati langetada panga stabiilse arengu huvides, kinnitas ta, lisades, et lähikuudel seis Eesti majanduses tõenäoliselt ei parane. Ta nentis, et detsembris panga ja allettevõtete teenitav kasum suunatakse täiendavateks provisjonideks, et kindlustada oma tulevikku.

Oktoobrikuu lõpus avaldatud majandustulemuste põhjal oleks Ühispank pidanud aasta lõpuni jäänud kahe kuuga teenima ligi 60 miljonit krooni kasumit.

Ühispanga novembrikuu kasuminumber oli positiivne tänu erakorralise kasumi sissevõtmisele. Väärtpaberiportfelli ümberhindamise ja osalise realiseerimise tulemusena kandis Ühispank novembris kahju üle 56 miljoni krooni.

Samas sai pank eelmisel kuul erakorralist kasumit 52,4 miljonit krooni. Sellest 20,7 miljonit moodustas tulu pikaajalistest finantsinvesteeringutest, bilansiväliste varade müügist teeniti 17,2 miljonit krooni ja allettevõtetest saadud kasum oli pangal 14,5 miljonit krooni. Panga asepresidendi Janek Mäggi sõnul oli erakorralise kasumi puhul osaliselt tegemist nominaalväärtusega arvel olevate aktsiate müügiga. Millistest osalustest konkreetselt loobuti, ei soostunud Mäggi avaldama.

Ühinenud Meiereide osaniku, Mulgi Meieri juhatuse esimees Andres Vinni ütles, et Ühispank müüs novembris oma osaluse Paide piimakombinaadis Ühinenud Meiereidele. Tehingu hinda ei soovinud Vinni avaldada.

Ilma erakorralise tuluta oleks Ühispank jäänud novembris 46 miljoni krooniga kahjumisse. Arvestades panga teenitud novembrikuu erakorralist kasumit ja väärtpaberikahjumit teenis Ühispank novembris traditsioonilisest pangandustegevusest (intressi- ja komisjonituludest) umbes 10 miljonit krooni. Pank laienemise plaanidest ei loobu

Ain Hanschmidt kinnitas, et pank ei tagane oma arengukavadest Läti, Leedu ja Peterburi suhtes. Ta möönis, et plaane ei viida ellu küll kohe, vaid oodatakse turgude rahunemist.

Kapitalivajaduse loodab Ühispank rahuldada rahvusvahelise GDRide emissiooniga. Erakorraline aktsionäride üldkoosolek tuleb kokku 13. detsembril ja peaks andma juhatusele emissiooni korraldamiseks volitused. Emissiooni mahtu ja kavandatavat aega ei soostunud Hanschmidt avaldama.

Aasta tagasi andsid aktsionärid nõukogule õiguse suurendada aktsiakapitali 11,75 miljoni aktsia ulatuses.

«Kui juhatus saab vastavad volitused, valitakse sobiv aeg turusituatsiooni arvestades,» lausus panga president.

Emiteeritavad GDRid lähevad rahvusvahelisele turule, Londoni või Luksemburgi börsile.

Eile avaldas eelmise kuu majandustulemused ka Forekspank, kes lõpetas novembri 7,7 mln kroonise kahjumiga. Forekspanga juhatus kavatseb muuta selleaastast kasumiprognoosi, mis avaldatakse 17. detsembril.

Hetkel kuum