4. jaanuar 1998 kell 22:00

Unustas ettevõtjad

- Lennart Meri oli läinud aastal üks enim Äripäeva nädala tegija rubriiki sattunud inimene. Teenitult, vahel vingerpussidega hakkama saanud president on siiski Eesti tunnustatuim poliitik nii omal maal kui võõrsil.

Aastalõpuintervjuudes ja -pöördumises väärtustas Meri eelkõige eestlase haridust ja töökust. Puuduliku haridussüsteemiga ei suuda me kustutada uude aastasse jäänud võlgu -- pension, tervis, Eesti pere.

Harituse puudumist näeb Meri ka poliitikas. Eesti demokraatlik kultuur on veel nõrk, väljaõpet vajavad ka poliitikud. Eelkõige vältimaks ahvatlust liikuda pooliku õigusriigi suunas, kus sisepoliitilisse võitlusse üritatakse haarata jõustruktuure. Õigusriigist taganemise lihtsust tõestas Kurkse õnnetuse uurimisel tekkinud valitsusesisene ringkaitse.

Kõnedes ametnikele manitsusi jagav president ei unusta neid ka nüüd. Äripäev toetab kahe käega Meri seisukohta, et 1992. a loosung «Plats puhtaks!» pani paljud seni ristsõnu lahendanud ametnikud tööle. Paraku on hirm aastatega haihtunud ja ristsõnad taas välja otsitud. Niisiis on hädasti vaja uut platsipuhastamist ja selleks jääb presidendile ainult jõudu soovida.

Toimetusele tegi tuska aga see, et president ei pidanud oma aastalõpukõnes vajalikuks ära märkida ettevõtjaid, kelle tööst sõltub tegelikult haridussüsteemi, noore pere ja pensionäri heaolu.

Möödunud aasta oli Eesti majandusele väga edukas. Kahju, et president Meri sellele oma kõnes tähelepanu ei juhtinud ja seda väheoluliseks pidas.

Hetkel kuum