12. jaanuar 1998 kell 22:00

Hindade kiire tõus lõppes kasumivõtmisega

Positiivsed emotsioonid valitsesid Tallinna börsil pea kogu möödunud nädala ja alles reedel toimus börsil pärast pikaajalist tõusu kasumivõtmine ja hinnakorrektsioon. Kokkuvõttes oli nädal investorite jaoks igati edukas, ÄP indeks kerkis ülemöödunud reede 798,17 punktilt 857,31 punktile ehk 7,4% ja börsil noteeritud ettevõtete omanike teoreetiline varandus (turukapitalisatsioon) kasvas 16,998 mld kroonile ehk 1,053 mld krooni.

Nädala alguses börsil valitsenud tugev ootus pankade ja ka teiste ettevõtete möödunud aasta finantstulemuste selgumise ja käesoleva aasta prognooside vastu sai nädala jooksul mitmeid vastuseid.

Finantstulemuste selgumise mõju jäi aga oodatust kohati tagasihoidlikumaks ja kinnitust sai nende analüütikute arvamus, kes pakkusid, et tulemused on juba hindades sees. Kuna tulemused vastasid enamjaolt turu ootustele, on üsna loogiline, et investorid olid nendega juba arvestanud.

Pankadest avaldas detsembri ja möödunud aasta aruanded Hoiupank. Raporteeritud rekordiline, 43 mln kroonine kuukasum detsembris kindlustas Hoiupangale 1997. aasta puhaskasumiks 233,8 mln kr (prognoositud oli 240 mln kr). Aktsia hind sellest olulist mõjutust ei saanud ja jätkas turu üldist trendi järgivalt.

Palju suuremat põnevust tekitas Hoiupanga neljapäevane käesoleva aasta kasumiprognoosi avaldamine. Hoiupank loodab saavutada aasta lõpuks bilansimahu 14,5 mld kr (kasv 57%) ja kasumiks 382 mln kr ehk 64% rohkem kui mullu.

Kui mitmed spetsialistid ja pangandustegelased on varem väitnud, et aasta alguses teevad pangad pigem konservatiivse kui optimistliku prognoosi, on analüütikud seekordset pidanud pigem optimistlikuks. Samas pole pank prognoosis arvestanud erakorraliste tuludega (Eesti Kindlustuse aktsiate planeeritav müük), mis jätab prognoosi täis võtmiseks teatava varu.

Nädala lõpuks selgusid veel Ühispanga, Hansapanga ja EVEA Panga aastatulemused. Ka siin polnud midagi ootustest oluliselt erinevat ja turg suhtus teadetesse rahulikult. Elavamalt liikusid möödunud nädalal kahe aastavahetusel liitumisspekulatsioone põhjustanud panga, Tallinna Panga ja Ühispanga aktsia -- tõus vastavalt 28,4% ja 27,6%. Tekkinud spekulatiivne huvi tõstis Tallinna Panga aktsia neljapäeva õhtuks 54,75 kr asemele.

Lisaks Hoiupangale avaldasid oma esialgsed prognoosid käesolevaks aastaks ka esimesed tööstusettevõtted, mida üldistades võib öelda, et ootused käesoleva aasta suhtes on positiivsed. Näiteks teatas Lõuna-Eesti kontsern Estiko, et loodab saavutada sel aastal käibe kasvuks 54%, suurim kalatöötleja Viru Rand tahab suurendada käivet 40%, suurim lihatööstus Rakvere lihakombinaat 26% ja rõivatootja Baltika 20%. Kasumite kasvunumbrid on küll veidi väiksemad, iseloomustades mõningal määral kindlasti ka tööstusettevõtete juhtide kartust suureneva finants- ja tööjõukulu osas. Nimetatud tööstusaktsiatest oli möödunud nädalal edukaim Viru Ranna aktsia, mis tõusis 20,6%, 20,5 kroonile.

Kõigi eelduste kohaselt võiks just käesolev aasta saada Eesti tööstusele tõeliseks läbimurde- ja jalgade allasaamise aastaks, mis võiks tööstussektori ka börsil investorite suurema tähelepanu alla tõsta.

Esmalt võiks hakata tööstussektor huvitama just rahulikumat ja stabiilsemat investeeringut planeerivat investorit. Seni pole Eesti küllaltki spekulatiivsel turul investorid tööstussektori aktsiatele suurt tähelepanu pööranud.

Hetkel kuum