8. märts 1998 kell 22:00

Tallinna korteriturul on näiline nõudlus

Tallinna korteriturul erineb praegune olukord aastatagusest. Kui eelmisel aastal algas veebruaris korteriturul elavnemine ja tehingute arv suurenes kuni börsikrahhini, siis sel aastal veebruaris turu madalseis jätkus.

Kuigi nõudlus on väike ja tehinguid vähe, pole korterite hinnad langenud. Vastupidi, näilise nõudluse tõttu on näiteks Lasnamäel viimased korteritehingud sooritatud senistest kõrgemate hindadega.

Pindi Kinnisvara hindamisosakonna juhataja Rein Pütsepa sõnul on praegu väga palju neid, kes mõtlevad, et kuna enamikul inimestel on rahalised raskused, siis loogiliselt peaksid hinnad langema. Nad on kindlad, et saavad laenu, ja juba enne laenu saamist hakkavad aktiivselt otsima sobivat korterit.

Kuna kortereid käib vaatamas küllaltki palju inimesi, jääb müüjatel mulje, et nõudlus on koguni suurenenud, ja korterite hinnad selle asemel, et langeda, hoopis tõusevad. Nii ongi näiline nõudlus korterite hindu eelkõige äärelinnades tõstnud.

Korterite hinda hoiab teiselt poolt kõrgel ka müüjate soovimatus hinda alandada. Turul on korterite pakkujaid piisavalt, kuid paljud neist on pannud korteri müüki sama hinna eest kui sügisesel tippajal ja hinda alla ei lase. Vahe summaga, mida enamik ostjaid nõustuks maksma, on mõne maakleri hinnangul paarkümmend tuhat krooni.

Kõrgeks aetud hinnaga on korteri ostnud eelkõige need, kellel seda hädasti vaja on olnud. Turu elavnemiseks peaksid aga tehinguid hakkama tegema ka sellised ostjad, kellel väga kiire pole. Kui müüjad näevad, et korterile soovitud hinnaga ostjat ei leia, tuleb lõpuks ikkagi odavamalt müüa. Kui aga müüjad on nõus pigem korteri säilitama kui odavamalt müüma ning pankadest laenu saamine ei lihtsustu, siis võibki jääda püsima praegune olukord, et tehakse kõrgel hinnatasemel vähe tehinguid.

Korterite hind võiks alaneda näiteks juhul, kui seoses raskustega rahaturul peaksid paljud omale laenu abil korteri ostnud inimesed sellest loobuma. Seni on laenuraha kasutajad aga suhteliselt hästi hakkama saanud. Näiteks Pindi Kinnisvaras pole veel müüdud ühtegi korterit pankade poolt esitatud müügiavalduse alusel.

Korterite ostud toimuvad viimasel ajal tihti ahelreaktsioonina. Kui kusagil keegi ostab korteri, siis korterimüüja ostab saadud raha eest teise korteri, temale korteri müüja ostab järgmise korteri jne.

Odava ja keskmise hinnaga korteri jaoks saadakse raha sageli kokku ilma pangalaenuta. Teine on olukord kallite korteritega, nende ostul kasutatakse peaaegu alati laenu ning kuna laenu saamine pole lihtne, siis on ka tehinguid vähe. Aga on ka erandeid. Näiteks mõnesse Kadrioru majja on soovijaid juba enne ehituse algust rohkem kui majas kortereid.

Kevade lähenedes elavneb korteriturg mõningal määral kindlasti, eelkõige odavamate korterite osas.

Hetkel kuum