18. märts 1998 kell 22:00

Vähetuntud laenukontor

Eestis üle aasta tegutsenud laenufirma International Finance Inc (IFI) kavatseb laenata 56 miljonit USA dollarit (0,7 mld krooni) ehituse, transpordi ja meelelahutusäriga seotud ettevõtetele, kuid Eesti finantssfääris firmat ei tunta.

IFI pressiesindaja Phil Lawrence'i jutu järgi annab firma suuri laene ja raha tuleb Kagu-Aasia pankadest. IFI laenuintress on Lawrence'i väitel 5--6% võrra madalam kui Eesti kommertspankadel.

Lawrence'i väitel on ettevõte USAs registreeritud.

USA Eesti saatkonna äriühingute andmebaasis IFI ei sisaldu. Eesti kommertspankadel ega Eesti Pangal pole mingit informatsiooni IFI tegutsemise kohta.

Seni pole IFI avalikustanud ühtegi ettevõtet, kes oleks neilt laenu saanud. IFI peadirektor ja omanik Steve Lever toob salatsemise põhjuseks laenulepingute konfidentsiaalsuse. Leveri sõnul on üks laenusaajatest suur Eesti ehitusfirma, kuid midagi täpsemat ta ei öelnud.

Phil Lawrence'i väitel on IFI laenanud Eestis 12 ettevõttele. Suurimaks laenuks on 10 miljonit dollarit (140 miljonit krooni) Mustamäele rajatava ehitusprojekti teostamiseks.

IFI on laenanud raha ka Soome, Läti ja Venemaa firmadele. Laenufondi suurus nende riikide peale kokku on 131 miljonit dollarit (1,8 miljardit krooni). Peamised ettevõtlusalad, kuhu raha on laenatud, on ehitus, transport ja meelelahutusäri.

Suurim IFI väljalaenatud summa on väidetavalt 87 miljonit dollarit (1,2 miljardit krooni), mis läks ühele Venemaa ettevõttele.

IFI on Eestis tegutsenud Lawrence'i sõnul natuke üle aasta. Firma peakontor asub USAs. Harukontorid on Tallinnas ja Helsingis. Lähiajal on IFI-l plaanis luua kontor ka Riiga.

Lawrence rääkis, et IFI töötajad on finantsalal tegutsenud juba pikka aega.

Laenu saamiseks tuleb esitada äriplaan, mis vastab lääne pankade laenuandmise reeglitele, ütles IFI pressiesindaja. Ta lisas, et vajalik on ka panga garantii.

«Me ei ole ennast eriti reklaaminud, seetõttu ei saabu meile palju projekte, millest tuleb ära öelda,» põhjendas pressiesindaja.

Phil Lawrence'i sõnul saavad laenu keskmiselt pooled taotluse esitanud ettevõtted.

Hetkel kuum