Ühinemistuuled viisid Tallinna börsi tormile

30. märts 1998, 00:00

Möödunud börsinädalat võib võrrelda hea kriminaalromaaniga -- pinget kruvitakse vaikselt üles ja kui põnev lõpplahendus tundub juba käegakatsutav, astub tegevusse uus tegelane ja kogu sündmustik saab uue suuna. Tegelasteks pangamüsteeriumis kohalikud kommertspangad, kes vahelduva eduga ihuvad hammast ihaldusväärse suutäie, Tallinna Panga peale. Üsna suure tõenäosusega on sellel praegu veel lõppemata lool ka õnnelik lõpp.

Spekulatsioonid Tallinna Panga võimalikust liitumisest hakkasid liikuma tegelikult juba ülemöödunud reedel. Rikas liitja pidi esialgsete variantide kohaselt olema Ühispank. Spekulandid ja teadjad tegid panuseid ning asjase segatute aktsiate hinnad tõusid tasapisi.

Kolmapäeval paisus kõmu Tallinna Panga ümber juba sedavõrd suureks, et raske oli seda tähele panemata jätta. Küllalt suure üllatusena teatas järgmisel hommikul aga ametlikust liitumisettepanekust Tallinna Pangale hoopis Investeerimispank. Ühispangale kui võimalikule liitjale panuseid teinud investoritel kadus hetkeks pind jalge alt ja börs pöördus langusele.

Pettumust ei valmistanud turule ka Ühispank, kes mõni tund hiljem tuli välja omapoolse liitumisettepanekuga. Välja lõi juba pikemat aega Tallinna Panga kahe juhtimistasandi, nõukogu ja juhatuse, vahel valitsenud erimeelsus (nõukogu hoidis Ühispanga ja juhatus Investeerimispanga poole).

Küllalt loogilise lahendusena otsustas nõukogu jätkata läbirääkimisi Ühispangaga, kes esialgse pakkumuse kohaselt tegi ettepaneku ühineda aktsiavahetuse teel kursiga 0,84 Ühispanga aktsiat 1 Talinna Panga aktsa vastu. Börsi sekkumise tõttu (reede hommikul peatati kauplemine Tallinna Panga aktsiaga) turg sellele kursile reageerida ei saanud, kuid teoreetiliselt peaks aktsiahinnad ka börsil liikuma vastavasse suhtesse.

Reedel sulgus Ühispanga aktsia 76,5 kr tasemel. Korrutades selle 0,84ga, saab Tallinna Panga aktsia teoreetiliseks uueks hinnatasemeks 64,25 kr ehk üle 8 kr rohkem kui neljapäeva õhtune sulgemishind 56,1 kr tasemel. Tallinna Panga aktsia hinda võib veelgi kergitada Hansapanga sekkumine, kes pakkus liitumise korral Tallinna Panga aktsionäridele ühe aktsia eest 0,55 Hansapanga aktsiat ehk ligi 69,5 kr. Umbes selliseks võib prognoosida Tallinna Panga aktsia uut hinnataset.

Kui Tallinna Panga aktsia on uuele tasemele küllat tugevalt aheldatud, siis huvitavaid liikumisi maksab oodata teiste pangaaktsiate puhul.

Juba on hakanud turul liikuma spekulatsioonid, et Tallinna Pangast ilma jääja püüab endaga liita Forekspanka. Ühest küljest igati huvipakkuva kandidaadi väärtust kahandab vaieldamatult panga kohal rippuv Vene maksupolitsei nõue. Tuletades meelde, et pank ise pidas nõude nõrkuseks tema absurdset suurust, mis ületab märgatavalt panga bilansimahtu, siis liitumise korral muutuks nõue vähemalt sellest aspektist palju reaalsemaks.

Möödunud nädala sündmuste tulemusel on võitnud kindlasti Tallinna Panga aktsionärid. Liitumise ümber valitseva segaduse selgudes muutuvad ka investorid taas julgemaks ja uuel nädalal võib suure tõenäosusega näha tõusupoolel ka teisi pangaaktsiaid.

Kauplemisaktiivsust pärsib veidi korraliste üldkoosolekute periood. Sel nädalal kogunevad üldkoosolekutele EVEA Panga (2. aprill), Harju Elektri (2. aprill), Ühispanga (4. aprill) ja Hansapanga (5. aprill) aktsionärid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing