2. aprill 1998 kell 22:00

OPEC tegi vigade paranduse

Esmaspäeval alanud, kuus tundi kestnud ja ööl vastu teisipäeva lõppenud naftat eksportivate riikide organisatsiooni 104. erakorralisel kohtumisel saavutati kokkulepe naftatoodangu vähendamiseks 1,245 mld barreli võrra ööpäevas.

Oma toodangut nõustusid vähendama ka koosolekul vaatleja staatuses osalenud Mehhiko ning kartelli mitte kuuluvad Omaan, Egiptus, Jeemen ja Norra. Kokkulepe on ajutise iseloomuga ning kehtib alates 1. aprillist aasta lõpuni.

Toornafta hinnad olulisematel börsidel reageerisid uudisele langusega. Reaktsioon sündmusele, mille eel olid hinnad tõusnud üle 10 protsendi, ei olegi nii ootamatu, kui esialgu tundub. Nimelt olid turud arvestanud veidi suurema toodangukärpega ning ka siis rääkisid pessimistlikumad analüütikud piirangu ebapiisavusest. Mäletatavasti lepiti novembris kokku OPECi 10protsendilises toodangukvootide suurendamises. Uute kvootide järgi peaks OPECi toodang kahanema tegelikuga võrreldes siiski vaid 4,6% võrra ning senikehtinud kvootidega võrreldes1,6 protsenti.

OPECi hädaistungi positiivsele poolele tuleb kanda naftahindade teatud stabiliseerumine. Päevasisesed suured hinnakõikumised on muutunud väiksemaks ning taas on alanud vaikne langus. Nafta hinna jaoks ainsaks positiivseks uudiseks saab tõenäoliselt olla saabuv suvi. Suvehooajal kasvab autokütuste tarbimine seoses puhkuste algusega.

Aasia majanduskriis on lisaks naftale põhjustanud ka metallide hindade languse ning prognoosid on valdavalt pessimistlikud. Asarco, USA mäetööstusgrupp ning hinnatumaid turuprognoosijaid, ennustab selleks aastaks vasenõudluse kahanemist 400 000 tonni võrra. Erinevalt konkureerivatest prognoosidest ennustab Asarco aga vase defitsiiti arenenud lääneriikides. Alates 1992. aastast on analüütikud prognoosinud eelolevateks aastateks vase ülepakkumist, kuid prognoosid pidasid paika vaid 1997. aastal. USAs kasvab vase tarbimine 3,6 ning Euroopas 3,2%. Tarbimise kasv on küll väiksem kui 1997. aastal, kuid piisav, et praegused hinnad hakkaksid aasta lõpus tõusma.

Hetkel kuum