7. aprill 1998 kell 22:00

Uus hingamine oleks ühinemine

Nädala pärast toimuval aktsionäride üldkoosolekul vahetatakse välja Maapanga nõukogu ja uuendatakse juhatust. Oma lahkumisest on teatanud ka Maapanga sümbol -- nõukogu esimees Malle Eenmaa. Sedavõrd kardinaalne juhtkonna vahetus eeldaks põhimõtteliselt uut hingamist Maapangas.

Äripäev loodab, et uus hingamine leiab väljenduse Maapanga ühinemises mõne suurema pangaga. Selline lahendus oleks ka pangale endale kõige parem. Kaks aastat tulutut jonniajamist pangandusmaastikul peaks olema piisav aeg, et aktsionärid saaksid lõpuks aru Maapanga kui iseseisva panga jätkamise mõttetusest.

Maarahvas olevat küll vintske ja visa ning hambad ristis, iga hinna eest iseseisvana on edasi trüginud ka Maapank. Aeg-ajalt on ta üsna suures hädas olnud, aga ikka on leidunud pangale päästerõnga viskaja -- oli see siis EBRD, Hüvitusfond, põllumajanduse ja maaelu krediteerimise fond või Hansapank.

Maapanga omapära on selles, et äriidee on rajatud segmendile, mis ei tooda kasumit. Võimalik, et iseseisvusejonn oli rajatud lootustele, et maaerakonnad tulevad võimule ja põllupidajate toetused ja pikaajalised krediidid hakkavad käima Maapanga kaudu.

Kahele suurele finantsinvestorile, EBRD-le ja Baltic Fundile, peaks ühinemine üsna meelepärane ja kasulik olema. Viimasena ennast oluliseks aktsionäriks ostnud Nordika Kindlustus ajab küll läänest laenatud igale-kindlustusseltsile-oma-pank-liini, ent sõltuvalt pakutavast hinnast ei ole meelemuutused siin sugugi välistatud.

Pealegi on praegu Eestis igasugustele pangaliitumistele küllaltki soodus õhkkond. Avalikke pakkumisi tuleb, oodatakse ainult vihjet. Kosilaseta Maapank ei jää.

Pärast auditeerimist on Maapangast pilt üsna selge. 56 miljonit krooni kahjumit, halvad laenud on maha kantud. Aktsiakapitali vähendatakse 48 miljoni krooni võrra ja tekib täiesti ostukõlbulik pank. Vähemasti on võimalikul liitjal nüüd täpselt teada, mida ta ostab.

Toimetus on veendunud, et Maapank peab varem või hiljem kellegagi ühinema. Parem, kui see toimub selle aasta jooksul. Mida kaugemale see aeg lükkub, seda halvemad on ühinemise tingimused Maapanga omanikele.

Eksistentsiaalsete probleemide lahendamiseks tuleb liitumine millalgi nii või teisiti ette võtta. Pikka aega ei jätku praegustel omanikel võhma Maapanga hundikurku raha kühveldada. Otsustava pakkumise teeb keegi väljast. Tänavu Hoiupank. Järgmisel aastal Ühispank.

Hetkel kuum