12. aprill 1998 kell 22:00

Kinnisvaralaenu saamine pole sugugi lihtne

Kui ettevõtja soovib saada kinnisvara arenduseks laenu, siis tuleb selleks küllalt palju vaeva näha. Kõigepealt selgub ettevõtjale, et nii mõnigi pank ei anna kinnisvaralaene üldse välja.

Tuleb ette ka seda, et pank peatab ajutiselt kinnisvaralaenude väljaandmise, sest kinnisvaraportfelli maht on täis. Hetkel ei saa seetõttu laenu kinnisvara arenduseks Tallinna Pangast. Need pangad aga, mis kinnisvara arenduseks laenu annavad, teevad seda konservatiivselt -- võrreldes börsibuumi ajaga on laenutingimusi karmistatud.

Kui praegust olukorda võrrelda aasta alguse seisuga, siis on laenu saamine lihtsustunud ja intressimäärad alanenud. Kinnisvarafirma Ober Haus peamaakleri Hindrek Leppsalu arvates võib raskusi tekkida uutel turule tulijatel.

Laenud kinnisvara arenduseks pole pankades prioriteetsed. Näiteks Hansapangas ja Hoiupangas on eelistatud tööstuse krediteerimine, Maapangas on kinnisvarast olulisemad põllumajandus ja tööstus.

Aastate jooksul on kinnisvaralaene välja antud küllaltki palju. Ainuüksi Hansapank on analüüsiosakonna juhataja Margus Kiseli sõnul välja andnud üle kahesaja laenu, neist sel aastal kümmekond. Kinnisvara arenduseks on Hansapangas väljastatud laenulimiite kokku 800 miljoni krooni ulatuses.

Mitmes väiksemas pangas on sel aastal välja antud vaid paar kinnisvaralaenu. Mõni pank aga saab öelda vaid seda, et on põhimõtteliselt valmis kinnisvara arenduseks laenu andma.

Ettevaatlikult suhtuvad pangad sellistesse äriplaanidesse, kus soovitakse ehitada äripindu, et neid hiljem välja rentida. Eelistatud on kinnisvaraprojektid, millega kaasneb võimalikult palju siduvaid eellepinguid.

Kinnisvaralaenude saamine on võrreldes börsibuumi ajaga aeglustunud. Pindi Kinnisvara hindamisosakonna juhataja Rein Pütsepa sõnul võttis buumi ajal laenu saamine aega keskmiselt paar nädalat, nüüd paar kuud.

Eesti kinnisvaraturu praegune olukord võimaldab uut ja kvaliteetpinda veel juurde ehitada. Herki Hollak Hoiupanga äripanganduse analüüsi osakonnast on seetõttu arvamusel, et kinnisvaramulli tekkimise ohtu ei ole.

Hetkel kuum