Otsustav päev

24. aprill 1998, 00:00

Täna peab Vene riigiduuma lõplikult otsustama, kas toetab president Boriss Jeltsini peaministrikandidaati Sergei Kirijenkot või mitte. Kui duuma Kirijenkot ei toeta, siis saadab Jeltsin duuma laiali ja kinnitab ise peaministri ametisse. Tõenäoliselt saaks siis peaministriks ikkagi Kirijenko.

Äripäeva arvates on Eestile kõige parem lahendus, kui duuma hääletab Kirijenko ametisse kinnitamise poolt. See lõpetaks naaberriigis valitsuskriisi ja maandaks sisepingeid.

Kindlasti muutuks tänu sellele stabiilsemaks ka Venemaa välispoliitika. Kirijenko ametisse kinnitamine loob eelduse Eesti-Vene suhete paranemisele.

Kui duuma peaks Kirijenko kandidatuuri kolmandatki korda tagasi lükkama, tähendab see ennetähtaegseid valimisi poolteist aastat enne duuma ametiaja lõppu. Kõige varem saaksid valimised toimuda oktoobris ja sellepärast võib kindel olla, et kui Kirijenko täna tagasi lükatakse, siis sellel aastal Eesti-Vene suhted ei parane.

Võimalik, et suhted jaheneksid veelgi, sest Balti riigid ja siin elavad muulased on Vene parteide käes üheks oluliseks kaardiks, mida kasutatakse valimiseelses poliitilises võitluses.

Tõenäoliselt ei soovi valitsus lähenevate valimiste eel teha ebapopulaarseid otsuseid, aga neid oleks Vene majanduse kiireks arenguks hädasti vaja. Pidurduks ka mitme seaduse vastuvõtmine. Näiteks noorte reformimeelsete ministrite koostatud maksukoodeksi kinnitamine, mis on läbinud juba duumas esimese lugemise.

Kirijenko läbipõrumine tooks kaasa suure kukkumise Vene aktsiaturul. Vene analüütikud arvavad, et see põhjustaks börsil 20% suuruse langemise, millele järgneb pikaajaline vindumine. Viimased päevad näitavad aga, et Vene aktsiaturg on veendunud Kirijenko ametisse kinnitamises.

Ainus positiivne asi, mis võib duuma erakorraliste valimistega kaasneda, on duuma koosseisu paranemine ja kommunistide positsioonide nõrgenemine.

See ei kaalu aga üles erakorraliste valimistega kaasnevat ebastabiilsust. Samuti ei ole kindel, et kommunistide populaarsus on oluliselt vähenenud.

Kuigi esimeses voorus oli Kirijenko poolt 142 ja vastu 186 saadikut ning teises voorus toetas teda 115 ja vastu oli 271 saadikut, on üsna reaalne, et duuma hääletab täna Kirijenko ametisse kinnitamise poolt. Selleks peab Kirijenkot 450 duumasaadikust toetama 226.

Tänane hääletus riigiduumas on väga oluline veel sellepärast, et president Boriss Jeltsini surma korral hakkab presidendi kohuseid täitma peaminister. Jeltsini tervislik seisukord on momendil aga kõike muud kui hea.

Peale selle, et tänane hääletustulemus määrab Venemaa arengu, on see oluline ka Eesti riigile ja ettevõtjatele. See, mis on praegu teada Sergei Kirijenko kohta, lubab tema kinnitamist peaministriks pidada Eestile heaks lahenduseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing