6. mai 1998 kell 22:00

Taai keskpank kaitseb krooni

Aasta algusest on Taani kroon Saksa marga vastu nõrgenenud 3,8060 kroonilt 3,8155 kroonile. See tühisena näiv muutus oleks oluliselt suurem, kui keskpank poleks suurte tugiostudega kurssi toetanud.

«Krooni nõrgenemine on osaliselt tingitud suurstreigist, osaliselt murest Amsterdami lepingu hääletustulemuste pärast. Arvamusküsitluste andmeil on lepingu pooldajate hulk viimastel nädalatel vähenenud,» ütles üks Kopenhaageni valuutamaakler.

Taanil on Euroopa valuutavahetuskursi mehhanismi ERMi raames Saksa margaga fikseeritud vahetuskurss. Eesmärk on hoida seda 3,8144 krooni tasemel.

Viimaste kuude tugiostud on õõnestanud keskpanga valuutareserve. Üksi aprillis vähenes reserv 20 mld Taani krooni võrra 119,5 mld kroonile. Mais on tugiostud jätkunud, kuid keskpanga kinnitusel on reservis endiselt 100 mld krooni.

«Streik ei olegi suurimaks probleemiks, võib-olla väheneb sellest SKT tänavu neljandiku protsendi võrra,» ütles üks analüütik.

«Halvem on see, mida see võib kaasa tuua kulude suurenemise ja Taani eksporditööstuse konkurentsivõime õõnestamise kaudu,» jätkas ta.

Taani inflatsioon on 2,3%, mis on juba praegu Euroopa Liidu üks kõrgemaid. Surve on aga järjest suurenenud. DI

Hetkel kuum