17. mai 1998 kell 22:00

USA nõus turvalisemaid programme müüma

Hansapank, Hoiupank ja Ühispank on soovinud tänavu osta USA tarkvarafirmadelt krüptoloogilisi arvutiprogramme, kuid tehinguid on pärssinud Ameerika võimude vastuseis.

«Tundub, et ameeriklastel oli tegemist info kehva liikumisega ametkondade vahel ning paari nädala jooksul lubati asi ära korraldada,» sõnas Kull.

USA tunneb huvi ka transiiditeenuste keskuste rajamise vastu Eestisse, sest peab Eestit oluliseks vahelüliks kaubavahetuses Venemaa ja Ukrainaga, lisas Kull. Ameeriklaste hinnangul areneb transiidivajadus Läänemere piirkonnas kiiremini kui Balti riikide ja Leningradi oblastisse rajatavad sadamad suudavad läbi lasta.

Eesti delegatsioon pakkus võimaliku transiiditeeninduskeskuse asukohana välja Ämari lennuvälja ja Paldiski sadama.

USA valitsusringkonnad soovivad, et Eesti valitsus vaataks NRG Energy äriplaani Eesti elektrijaamade erastamiseks kiiresti ja avalikult läbi ning ei viivitaks otsuse langetamisega, ütles Kull. Tema sõnul on ameeriklaste prioriteetne majandushuvi Eestis praegu energeetika.

Kull ütles, et läbirääkimistel anti talle mõista, et kui elektrijaamade erastamine NRG Energyle takerdub, võib see mõjutada ka teisi potentsiaalseid suurinvestoreid raha paigutamisest Eestisse loobuma.

Kull avaldas lootust, et Eesti ja USA erimeelsused intellektuaalse omandi kaitse osas, mis takistavad Eesti ühinemist rahvusvahelise kaubandusorganisatsiooniga WTO, lahendatakse täna algaval USA ja Euroopa Liidu tippkohtumisel Birminghamis.

Eesti on intellektuaalse omandi kaitse alal USAs mustas nimekirjas.

Hetkel kuum