16. juuni 1998 kell 22:00

Briti majandus üle-kuumenemisohus

Esmaspäeva õhtul tasemeni 146,73 USD/JPY langenud jeen tõusis eile Aasia turgudel kasumivõtmise tulemusena 4 jeeni võrra. Dollari languse ajendiks said saareriigi rahandusministeeriumi kõrgete ametnike avaldused mure kohta jeeni liigse nõrgenemise pärast ning kuuldused suuremahuliste jeeni tugiostude korraldamise kohta.

Jaapan tegutseb aktiivselt suurriikide ühise interventsiooni nimel. Peamine lootus on Ameerika Ühendriikidel, kuid rahandusminister R. Rubin andis mõista, et USA jeeni kaitsma ei kiirusta. Veidi suuremat toetust on Jaapan saanud Euroopast. Esmaspäeval tuli vastavasisuline repliik Saksa riigipanga presidendilt ja hilisõhtul Euroopa Liidu tippkohtumiselt. Suurbritannia peaminister Tony Blair hoiatas esmaspäevaõhtust istungit avades, et Aasia kriis võib osutuda viimase 20 aasta suurimaks ohuks maailma majandusele.

Kagu-Aasia riigid on rahulolematud aga Jaapani suhtes. Oma pahameelt saareriigi suutmatuse kohta majanduskriisist üle saada on väljendanud Singapuri ja Hiina kõrged ametnikud. Jeeni languse tõttu kukkusid eile Söuli börs 11 aasta, Kuala Lumpuri börs 9 aasta madalaimale tasemele. Hongkongi börs toibus pärast esmaspäevast peaaegu 6protsendilist kukkumist.

Euroopas oli põhiline tegija Suurbritannia nael, mis dollari suhtes lähenes viimase kuu kõrgeimale tasemele. Tõusu põhjuseks oli Briti oodatust kõrgem inflatsioon mais, mistõttu turud ootavad nüüd intresside tõstmist. Ootused on ilmselt põhjendatud, sest Inglise Panga president nimetas majandust lähedaseks ülekuumenemisele.

Hetkel kuum