21. juuli 1998 kell 22:00

Vabakaubanduse tagamine on võti ELi

Eelmisel esmaspäeval Ljubljanas toimunud kuue ELi kandidaatriigi sõelumisel oli üks põhiteema kaupade vaba liikumise tagamine.

Lubergi kinnitusel ei taotle Eesti võimaluse korral kaupade vaba liikumise tagamisel mingeid eritingimusi või üleminekuaegu, sest Eesti huvides on meie kaupade jõudmine Euroopa Liidu maadesse ja siin ringlevate kaupade vastamine standarditele. «See soodustab Eesti investeerimiskliimat ja suurendab meie usaldusväärsust,» selgitas ta.

Lubergi sõnul pole probleemid eurointegratsioonis seotud niivõrd seadusandlusega, kuivõrd selle rakendamiseks vajalike institutsioonide loomisega. «Tuleb ehitada üles euronõuetele vastav turujärelevalvesüsteem,» märkis Luberg.

Välisministeeriumi asekantsler Alar Streimann lisas, et kaupade vaba liikumine hõlmab veerandi liitumisläbirääkimiste teemadest. Tema sõnul on Eesti seadustes täielikult harmoniseeritud nt mänguasjade ja narkootikumide osa. «Samas puuduvad seadused näiteks jalanõude märgistamise kohta ja koos kosmeetikaga tuleb see lünk likvideerida 2002. aastaks,» ütles asekantsler.

Hetkel kuum