30. juuli 1998 kell 22:00

Nigeeria kirjad jälle Eestis

Nigeeriast, viimasel ajal ka Pakistanist saabuvad kirjad on tuttavad tuhandetele ettevõtjatele nii Eestis, Soomes ja Rootsis kui ka mujal.

SRV Kinnisvara AS sai mõned nädalad tagasi Nigeeriast kirja, kus sealne aseminister otsib koostööpartnerit 30 miljoni USA dollari kantimiseks Nigeeriast Eestisse. Vastutasuks lubatakse 25% summast ehk ligi 8 miljonit dollarit, sellise summa eest saaks osta Eestis väikese panga.

«Loomulikult ei kontakteeru ma kirja saatjatega, kuid mõni vähem informeeritud lihtsameelne võib küll pettuse ohvriks langeda,» sõnab SRV Kinnisvara arendusdirektor Indrek Toome.

«Ma olen kuulnud, et nii mõnigi mees on Nigeeriasse läinud kadunud raha otsima, reisi ajal on inimesi ka kadunuks jäänud,» teab Toome.

Kadunuks on jäänud nn esimese laine ärimees Indrek Samusenko, kes soovis teenida muinasjutulisi kasumeid, esitades Nigeeria valitsuse vastu võlanõudeid.

Interpoli rahvusliku keskbüroo juhtivinspektor Arnold Tenusaar peab Nigeeria kirju loodusõnnetuseks. «Kedagi vastutusele võtta ei saa, sest pettust on pea võimatu tõestada,» sõnab inspektor. Tenusaare hinnangul kasutavad petturid tavaliselt kontaktide loomiseks eri riikide telefonikatalooge.

«Millise riigi kataloog parasjagu näppu jääb, sinna ka kirjad saadetakse, mingisuguseid kindla vaheajaga tsükleid ma täheldanud pole,» räägib Tenusaar.

Tema sõnul on pettuse ohvriks langenud isikute seas ka mõned pangaametnikud, kes Nigeeriasse hiljem raha läksid otsima, kuid jäid võõral maal pika ninaga. «Loomulikult ei või ma öelda nende isikute nimesid,» jääb politseinik ametieetikale truuks.

Rootsis ja Soomes on Nigeeria petturid oma töö juba teinud. Ligi kümne aastaga on Rootsi politsei hinnangul välja petetud üle 100 miljoni Rootsi krooni.

«Olen näinud kirju, kus lubatakse 30 protsenti 75 miljonist dollarist sellele, kes lubab oma pangakontot kasutada,» seletab Nigeeria kirjadega tegelev kriminaalinspektor Niki Ekman Stockholmi politseist.

Hoolimata hoiatustest valivad kergeusklikud ikka lihtsama tee, kaotades kiiresti kõik auto või maja ostuks korjatud säästud.

Nigeeria kirjad tulevad Lagosest. Vaatamata sellele, et taolise pettuse eest on Nigeerias vahistatud üle 1000 inimese, on süüdimõistetute arv kaduvväike.

Vähesed petetud pöörduvad ise politsei poole, sest tunnevad ka ennast süüdlasena. Eesmärk oli ju teenida maksuvabalt miljoneid kroone.

Kui palju on tegelikult tüssatasaanud inimesi, teavad vaid kavalad aafriklased.

- Nigeeriast saabub kiri, milles soovi- takse suur summa raha Nigeeriast võõra pangaarve kaudu välja viia. Lubatakse muinasjutulist tänuraha

- Palutakse enne raha saatmist tasuda ülekandekulud

- Naiivne isik usub ametlikke lubadusi ning saadab raha Nigeeriasse

- Saabuvad uued ülekandekulude arved ja heauskne inimene tasub needki, lootuses saada tagasi juba makstud raha

- Nõiaring jätkub, kuni petetu läheb raha otsima

- Nigeerlased kaovad

Hetkel kuum