4. august 1998 kell 22:00

Panga pesupäev

Hansapanga juhid eesotsas panga ju-hatuse esimehe Jüri Mõisaga on muutnud Hoiupanga gruppi kuulunud firmade endiste tippjuhtide elu kibedaks. Hansapanga deviisiks tundub olevat plats hoiupankuritest puhtaks.

Äripäeva arvates käitub Hansapank õigesti, et Hoiupanga kapid ja laekad luukeredest tühjendab, sest kui neid praegu peita, siis hakkavad nad hiljem kahjustama juba uue Hansapanga mainet.

Hansapank on Jüri Mõisa suu läbi nõudnud Daiwa laenutehingu initsiaatori, praeguse siseministri Olari Taali tagasiastumist; nimetanud Hoiupanga eksjuhte Aare Kilpi ja Priit Hallerit väljapressijateks ning lubanud neile makstud mitme miljoni suurused lahkumiskompensatsioonid tagasi nõuda; toonud avalikkuse ette Hoiupanga poolt oma töötajatele antud repolaenud.

Viimasena on Hansapanga rünnaku alla sattunud Eesti Kindlustuse endine juhatuse esimees Ivar Virkus, kes müüs vahetult enne ametikohalt lahkumist ühe Eesti Kindlustuse tütarettevõtte riiulifirmale.

Hansapank käitub justkui näpuga PR-õpikutest järge ajades. Avalikkuse ja ajakirjandusega suhtlemisel soovitatakse ennetada firma kohta käiva negatiivse info avalikuks tulekut. Kasulikum on ise halb uudis teatavaks teha, kui lasta see ajakirjandusel välja nuhkida, et siis hakata seda siluma.

Targem on ka alati ise esimesena rünnata, sest süüdistada on kergem kui hiljem süüdistusi ümber lükata. Seda taktikat kasutas Hansapank just Virkuse puhul, kes pidi esmaspäeval teavitama ajakirjandust Eesti Kindlustuse tütarfirma ASi Kindlustuskonsultant müügist.

Et vastast ennetada, ei pidanud Mõis paljuks külastada pühapäeval Eesti Päevalehe ja Äripäeva toimetust ning informeerida esimesena ajalehti Virkuse tehingust.

Hansapanga rünnakute taga võib näha ka isiklikku kibestumist. Aare Kilp ja Priit Haller andsid talvel Hansapangale korraliku ninanipsu, kui võrdlesid Hoiupanka mitmekümne aasta vanuse veiniga, mida ei saa noore Hansapanga-nimelise veiniga segada. Kuigi ühinemiskõnelused katkestati hoiupankurite initsiatiivil, andis see tõsise hoobi ka Hansapanga mainele.

Samuti on hansapankuritel kana kitkuda Ivar Virkusega, kes Hansapanga peamaja ehitamise ajal töötas panga haldusdirektorina, kuid soovis ka ise peamaja ehituselt kasu lõigata ja pidi seetõttu usalduse kaotuse pärast pangast lahkuma.

On veel üks põhjus, miks tuleb Hoiupangaga kaasnevad probleemid kiiresti lahendada. Nimelt soovib Hansapank korraldada oktoobris aktsiaemissiooni, mille kordamineku eelduseks on investorite usaldus.

Suurpuhastus Hoiupangas võimaldab puhastada kogu organisatsiooni ja koos Hoiupanga luukeredega ka Hansapanga enda luukered maha matta. Uus Hansapank muutub seega raskemini haavatavaks.

Meie arvates parandab ebameeldiva info avalikustamine suhtumist pangandusse. Kui rikkumised oleks hoiupankuritele andestatud ja lahkhelid klaaritud vaikselt viskiklaasi taga, siis oleks usalduse taastumist rumal oodata.

Hetkel kuum