13. august 1998 kell 22:00

Sajad lehmad lähevad tapamajja

Jõelähtme Uustalu perenaine Ester Pajunurm on eluaeg lehmi pidanud. Kuid nüüd peab neist loobuma, sest tänavu pole vihm lasknud heina teha. Heina ostmiseks aga raha pole, sest piima kokkuostuhinnad on viimaste aastate madalaimad.

«Ei mäletagi teist nii hullu aastat kui praegune,» sõnab Pajunurm. Tema kinnitusel müüvad paljud ümber-kaudsed talunikud oma loomad ära.

Ka Pajunurme naaber Marika Raudsepp Männiku talust on oma loomapidamise lõpetanud. «Praeguste piimahindade juures on lehmapidamine heategevus,» sõnab ta nördinult. Raudsepal on seitsmest lehmast alles vaid kaks ja nende piima käib ta müümas turul.

Mäo kandi talumees Ilmar Tamm on sel aastal likvideerinud oma 12pealise lehmakarja ja hakkab edaspidi tegelema hoopis köögivilja kasvatusega. Küsimusele, kas ta ehk kunagi tulevikus hakkab jälle piimakarja pidamisega tegelema, vastab mees resoluutselt: «Mitte mingil juhul, isegi kui piima hind kaks korda tõuseks.»

Karree lihatööstuse tootmisdirektori Olev Teede sõnul on veiste pakkumine praegu tõesti suur. «Veiseid tuleb isegi rohkem, kui meil vaja on,» ütles ta. Teede ütlusel toovad just erapidajad loomi tapamajja, sest neile pole talveks sööta.

Piimatööstused pole huvitatud väikestelt tootjatelt piima kokkuostmisest, sest see tähendab neile liigseid kulutusi. Kolmandiku kogu töödeldavast piimast annavad tööstustele just paari lehma pidajad.

Võru Juust ostab järgmisel aastal piima vaid neilt talunikelt, kes tänavu suudavad kombinaadile müüa 15 tonni piima. Järgmisel aastal peaks lepinguline tootja müüma juba 25 tonni piima. Sellise koguse piima annavad aastas seitse-kaheksa lehma.

Sel põhjusel ongi Võru, Põlva, Viljandi ja Tartu maakonnalehed täis lehmamüügi kuulutusi. Paraku ostavad loomi vaid tapamajad ja mõned üksikud suurtalunikud.

Tallinna piimatööstuse tütarfirma Rävala Piim ei varu samuti piima väiketootjate käest. See on kahjumiga töö, sest transport on nii kallis, põhjendab firma oma tegevust.

Vaatamata piimakarja vähenemisele usuvad piimatööstuste juhid, et piimatoodang suureneb. «Need, kes jäävad, hakkavad efektiivselt tootma,» sõnab Rävala Piima juhataja Rein Viilu. Piimatoodangu ligi 20protsendilist kasvu viie aasta jooksul ennustab ka Euroopa Liidu raport.

Hetkel kuum