Devalveerimine Eestile halb uudis

18. august 1998, 00:00

Vene keskpank avardas esmaspäe-val rubla lubatud kõikumisva-hemikku USA dollari suhtes 9,5 rublani dollar, mis tähendab, et loobuti rubla kaitsmisest ja lastakse sellel devalveeruda. Samuti kehtestasid valitsus ja keskpank moratooriumi valuutavõlgade tagasimaksmisele ning peatasid rublavõlakirjade oksjonid.

Äripäeva arvates on Vene valitsuse ja keskpanga otsustel Eesti ettevõtetele negatiivne mõju.

Raskemaks muutub nende firmade olukord, kes ekspordivad Venemaale, sest sealsete tarbijate ostujõud väheneb ja Eestis toodetud kaubad muutuvad kallimaks. Kuna meie ettevõtted kauplevad Vene partneritega mitte rubla, vaid välisvaluuta baasil, siis võivad probleemid ilmneda alles mõne aja möödudes.

Kui toiduainetööstusettevõtted on sunnitud oma tootmismahte piirama, siis väheneb ka nõudlus tooraine järele ja see omakorda teeb põllumajandustootjate elu pingelisemaks.

Idanaabri juures toimuv muudab kindlasti tähelepanelikuks ka need firmad, kes tegutsevad Ukraina turul, sest Ukraina on Venemaaga väga tihedalt seotud ja ka tema majandusseis pole kiita.

Rubla devalveerimine võib aga rõõmustada Eesti ettevõtteid, kes oma toodangut läände ekspordivad ja dollari baasil kauplevad, sest segadused idanaabri juures tugevdavad dollarit Saksa marga suhtes.

Svenska Handelsbankeni asepresidendi Bo Kraghi sõnul vaatab maailmaturg Baltimaid, nagu oleks need tihedamalt seotud Vene ja Aasia finantsturgudega, kui baltlased seda ise ette kujutavad. Ta pidas tõenäoliseks, et mõned finantsorganisatsioonid kasutavad võimalust, et töötada Eesti krooni vastu.

Dollari tugevnemisest saadud tulu on näiline, sest rubla devalveerimine vähendab usaldust Venemaa vastu, mis omakorda muudab välisinvestorid ettevaatlikuks ka Ida-Euroopa ja Aasia suhtes ning toob kaasa nende lahkumise arenevatelt turgudelt.

Eesti analüütikud prognoosivad, et idanaabri juures toimuv tõstab Eestis intressimäära ja võib tekkida raskusi olemasolevate laenude refinantseerimisega.

Venemaa sündmuste mõju Eesti pankadele on raske hinnata, sest ei ole piisavalt teada tausta nende idasuunalise tegevuse kohta.

Kindlasti purustab aga rubla devalveerimine kohalike investorite lootused, kes ootasid, et lähiajal hakkavad aktsiahinnad Tallinna börsil üles liikuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing