Toomas Kõuhkna sõnul pole veel lõplikult otsustatud, kas liituvate äriühingute ühiseks nimeks jääb Epeks või ETFC Grupp, kuid kaldub siiski arvama viimase kasuks. Suurt osa Eesti toiduainetööstusest omava kontserni aktsiaid ei kavatseta börsile viia.
Aktsionäride ring on juba kindel. Lisaks Epeksi viiele aktsionärile -- Tiit Kõuhknale, Toomas Kõuhknale, Oliver Kruudale, Tarmo Kõuhknale ja Aare Annusele ning ainsale ETFC Grupi eraisikust aktsionärile Ants Laosele on kõne all veel ASide Tallinna Piimatööstus ja Hiiu Kalur nõukogu esimehe Heino Priimägi kaasamine ühineva ettevõtte aktsionäride ringi.
Seni on Epeksi osalust erinevates toiduainetööstusharudes avalikkuse ees osaliselt serveeritud kui ETFC Grupi osalust. Näiteks toimiti nii ETFC Grupi aastaraamatus 1997. Küsimusele, kui suur on Epeksi varanduslik seis, võttes arvesse nii otsest kui ka kaudset osalust eri äriühingutes, vastab Toomas Kõuhkna, et tegelikult on see küll teada, kuid ei kuulu avalikustamisele. «Kui Epeks ja ETFC Grupp ühinevad, muutub see avalikuks informatsiooniks,» lisab ta.
Ehkki Toomas Kõuhkna väidab, et läbisaamine endise ETFC Grupi kaasaktsionäri Talinvestiga ja selle juhi Jaak Roosipuuga on alati hea olnud, tunnistab ta siiski, et Rakvere lihakombinaadi aktsiate müük soomlastele oli Epeksile pisut ootamatu. Samas ta lisab, et Epeks aktsiamüügiga ei kaotanud, pigem võitis. Arvestades just Epeksi olulist, 8protsendilist osalust HK Ruokatalos, keda võib pidada ka lääne mastaapides suurtegijaks.
Kõuhkna ei arva, et Rakvere lihakombinaadi minekuga soomlaste kätte hakkab sealne toodang läbi Soome Venemaale minema. Tegu on ikkagi kiiresti riknevate toiduainetega, nendib ta. Lisades, et Epeksi osalusel tegutsevad toiduainekäitised on senini pidanud esmatähtsaks ikkagi Balti turgu. Määratu Venemaa tuleb tõsisemalt kõne alla siis, kui topelttollid kaovad.
Toomas Kõuhkna tunnistab sedagi, et oma tööstuste rajamiseks Venemaal ei ole nad puht organisatsiooniliselt valmis. Kalevi ja Rakvere lihakombinaadi tütarfirmad nii Venemaal kui Balti riikides toimivad edukalt eeskätt tänu sellele, et sealne tootmine on otseselt siinse emafirma kontrolli all.
Kõike, mida oleme teinud, on saatnud suhteline edu, kinnitab Kõuhkna. Me julgesime võtta riske, kui oli võimalus erastada, ja oleme olnud head saneerijad, sõnab ta.
Esimeste suurprojektidega, eeskätt Tallinna piimatööstuse erastamisega, mängiti laenu peale, edasi läks juba kergemalt. Laenud võiksid alati suuremad olla, avaldab Toomas Kõuhkna arvamust, väites siiski, et praegu peal olevad laenud ei ole Epeksi ja ETFC Grupiga seotud ettevõtetel märkimisväärsed.
Ainus objekt, mida omal ajal sooviti ja mis jäi Epeksil kätte saamata, on Tallinna lihakombinaat. See ongi tänaseks tööstuskaardilt kadunud. Eeskätt sealse juhtkonna vastutegutsemise tõttu, sõnab Kõuhkna.
Epeksi ja ETFC Grupi edu on paljuski seotud Eesti NSV omaaegsete juhtfiguuride sidemetega. Toomase isa Tiit Kõuhkna juhtis ju kunagi agrotööstuskomiteed ning oli enne eraärisse suundumist pankrotistunud Tallinna piimatööstuse eesotsas. Pankrotipesa ülesostjaks sai Epeks. ETFC juht Ants Laos ja Hiiu Kaluri juht Peeter Palu lõpetasid oma ametnikukarjääri samuti ministriseisuses.
Tiit Kõuhkna suhtleb ajakirjandusega valikuliselt või ei suhtle üldse. Toomase sõnul on see tingitud pettumusest ajakirjanike eetilistes põhimõtetes.
Hetkel kuum
7 kontrollküsimust: kas käitud ettevõtjana õigesti?
«Kes mõtlesid oma peaga ja olid tegijad hallil ajal, on tegijad ka nüüd,» põhjendab Toomas Kõuhkna oma isa ja tema vanade kolleegide ärilist edukust. Erastamisvõite seob Toomas eelkõige heade äriplaanidega, mitte aga telgitaguse lobby-tööga.
Epeksi asutasid 1991. aastal Toomas Kõuhkna ja Oliver Kruuda, keda lisaks sõprusele liitsid ka ühised väravpallitreeningud. Algkapital loodi toiduainete müügi ja vahendusega, hiljem ekspordi ja impordiga. Toomase vanem vend Tarmo, kes juhib praegu Ühiskindlustust, liitus noorem venna ja isa äritegevusega hiljem, millest on ka tingitud tema oluliselt väiksem osalus Epeksis.
Tänaseks on Epeks vahendustegevusest loobunud. Sel põhjusel läks kaks aastat tagasi likvideerimisele Epeks Hamburg GmbH, mis tegeles kaubavedudega Saksamaa ja Eesti vahel. Maha on müüdud ka Epeks Transpordi AS, mille tegevusalaks oli külmketiveod Lääne-Euroopast Eestisse.
Likvideerimisel on K-Halduse AS, mis asutati koos Talinvestiga Kalevi erastamiseks. Tänavu müüdi uutele omanikele AS Pärnu Meierei. Samas on Epeks värske osaline Bonoskaubanduse ASis, kelle cash & carry esindused on lisaks Eestile juba ka Lätis ja Peterburis.