7. september 1998 kell 22:00

S-E-Banken soovib saada kolmandikku Hansapangast

S-E-Banken on esitanud keskpangale taotluse osaluse suurendamiseks

«Oleme taotlenud Eesti keskpangalt luba omandada kuni 33protsendiline osalus Hansapangas,» ütles Gustafsson. S-E-Bankenile kuulub praegu 10 protsenti Hansapanga aktsiatest.

«Ma ei oska öelda, millal on meie omanduses 33 protsenti aktsiatest, kuid ma tean, et me plaanime sinna jõuda,» sõnas Gustafsson.

Hansapank kavatseb korraldada lähemal ajal aktsiaemissiooni, mille käigus emiteeritakse 7 miljonit uut aktsiat. S-E-Bankeni infojuhi Gunilla Wikmani sõnul peab pank otsustama, kas osaleda aktsiaemissioonis või mitte.

Hansapanga aktsiatest 25 protsenti omava teise Rootsi kommertspanga Swedbanki asepresident Lars-Olof Ödlund väljendas eile telefonis üllatust S-E-Bankeni otsuse üle. Ödlund lausus, et ta ei oska seda uudist kommenteerida. «Võib-olla hiljem, sellel nädalal,» lisas ta.

Hansapanga juhatuse liige Rain Lõhmus ütles eile, et Hansapangal pole midagi tugevate Skandinaavia investorite vastu. «Ei saa öelda, et S-E-Bankeni saamine meie strateegiliseks partneriks oleks kindel, kuid üks tugevamaid kandidaate on ta küll,» lausus Lõhmus.

Vastates küsimusele, kas S-E-Bankeni ja Swedbanki vahel võib Hansapanga aktsiate ostmisel tekkida huvide konflikt, ütles Lõhmus, et Hansapanga juhatuse meelest võivad mõlemad pangad omavahel Hansapanga omanikeringis sobida. «Swedbank on Rootsi suurim jaepank, S-E-Banken aga suurim ettevõtluse ja investeerimisega tegelev pank,» seletas Lõhmus.

Lars Gustafsson leidis, et Swedbanki osaluse suurendamine Hansapangas viimastel nädalatel on vaenulik tegevus.

Rain Lõhmus lausus, et Hansapanga juhatusel on kontaktid mõlema pangaga. «Meil on mõlema suhtes positiivsed tunded,» tunnistas ta. Lõhmus eitas, et Hansapanga varasem koostööpartner S-E-Banken oleks pakkunud panga juhatuse liikmetele pikaajalisi töölepinguid, mis kinnistaks nad Hansapanga külge.

Hansapanga maakler Lauri Lind ütles, et kui S-E-Banken hakkab ostma Hansapanga aktsiaid, siis tema hinnangul aktsia hind samal määral ei tõuse, kui aktsiaid ostis Swedbank. «Nüüd saab ta ise turgu dikteerida,» kommenteeris Lind S-E-Bankeni võimalikke aktsiaoste.

Lind ütles, et enamik Hansapanga aktsionäre on nõus praegu oma aktsiaid müüma, ka lääne investorid, kes näevad Venemaa rahakriisi mõju Eestile. Lind leidis, et S-E-Bankenil pole võimalik 33protsendilist osalust Hansapangas omandada, kui Swedbankiga kokkuleppele ei jõuta või kui Hansapanga asutajaaktsionärid oma aktsiaid ei müü.

Swedbank on teatanud, et pank lähemal ajal oma 25protsendilist osalust Hansapangas suurendada ei kavatse. Hansapanga aktsia eilne sulgemishind Tallinna börsil oli 88,75 krooni. Aktsia kallines päevaga pool protsenti.

Hetkel kuum