23. september 1998 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Venemaa valitsus esitab lähipäevil duumale ettepanekud «revolutsiooniliste» muudatuste tegemiseks olemasolevasse maksusüsteemi, ütles asepeaminister Aleksander ?ohhin.

Valitsus tahab ühtlustada tulumaksu, alandada lisaväärtusmaksu ja muuta käibemaksu. Valitsus tahab kehtestada 20% tulumaksu ning vaesemad elanikud maksust vabastada. Praegu on Venemaal mitmeastmeline tulumaks, kus maksumäärad on 20--30% vahel.

?ohhin ütles ka, et täna nimetatakse ametisse uus rahandusminister. INTERFAX-BNS

Ukraina president Leonid Kut?ma ütles eile, et riik ei ole kunagi pärast iseseisvumist olnud finantskatastroofile nii lähedal kui praegu, kuid ta on kindel, et valitsus suudab olukorda kontrollida.

Kut?ma usub, et keskpank suudab grivnat kaitsta ning et see ei kuku välja kehtestatud liikumisvahemikust dollari suhtes.

Grivnale kehtestatud liikumisvahemik on 2,5--3,5 grivnat dollari suhtes. REUTERS-BNS

Venemaa oli juuli lõpu seisuga IMFi suurim laenuvõtja, võlgnedes fondile 18,8 miljardit dollarit ehk 23% fondi kogulaenudest.

Teisel kohal oli Lõuna-Korea 16,8 miljardi dollariga (20%). Järgnesid Mehhiko 9,0, Argentina 5,3 ja Indoneesia 4,9 miljardi dollariga. Ukraina võlgneb IMFile 2,4 miljardit dollarit.

Vene võlg IMFile kasvas juulis 4,5 miljardi dollari ehk 32% võrra. INTERFAX-BNS

Leedu loodab veel enne aastavahetust suurendada toiduainete eksporti Kasahstani.

Kasahstan prognoosib tootlikkuse langust põllumajandussektoris umbes 15%, mistõttu riik peab suurendada põllumajanduskaupade sissevedu.

Leedu saatkonna andmeil vedasid Leedu piimatööstuse eksportöörid aasta esimeses kvartalis Kasahstani 94 000 dollari eest piimatooteid.

Leedus visiidil viibivad Kuveidi parlamendi saadikud ütlesid, et Leedu võiks vedada põllumajandustooteid ka Kuveiti, kes veab 95% toiduainetest sisse. BNS

Uuel Venemaa valitsusel võib majandusprogrammi koostamiseks kuluda veel kaks nädalat, ütles Euroopa Liidu lähetusega Moskvas visiidil viibiv Austria rahandusminister Rudolf Edlinger. REUTERS-BNS

Hetkel kuum