23. september 1998 kell 22:00

Valitsus soovib Lehtselt pensioni võtta

Eesti Energia nõukogu nõunikuna töötav Lehtse ütles eile, et tema arvates peaks valitsus neist kokkulepetest kinni pidama, mis on sõlmitud. «Kuidas saab valitsus, kes on korra andnud volitused leping sõlmida, oma lubadustest tagasi astuda,» imestas Lehtse. «Kui neid kokkuleppeid poleks sõlmitud, oleks ka minu käitumine lahkumisel teine olnud.»

Eesti Energia maksab praegu ettevõtte endisele peadirektorile igakuist toetust viie keskmise töötasu ulatuses, mis on aastas 250 000 krooni.

Peaministri majandusnõunik, Eesti Energia nõukogu liige Heido Vitsur ütles, et eluaegne toetus määrati Lehtsele seetõttu, et ta tuli oma ametikohalt kiiresti vabastada ja selleks tuli tema tööleping katkestada.

Küsimusele, kas Lehtsele eluaegse toetuse määramine oli õige, vastas Vitsur, et kui tegemist on töölepingu normaalse lõpetamisega, siis ilmselt pole sellise toetuse maksmine õigustatud.

Peaminister Mart Siimanni sõnul ei saa praegune valitsus vastutada Uudo-Rein Lehtsega 1995. aastal sõlmitud töölepingu eest, sest sellele kirjutas alla tollane energeetikaminister Arvo Niitenberg. «Niitenberg ei esindanud Lehtsega sõlmitud töölepingus riigi huve kõige paremini,» väitis Siimann.

Aasta alguses Eesti Energia peadirektori ameti asemel ettevõtte nõukogu nõuniku kohaga leppinud Lehtse kuupalk oli peadirektorina 67 500 krooni. Lahkudes sai ta lahkumistasu 800 000 krooni.

Mart Siimanni sõnul arutas valitsus teisipäeval ka võimalust vaidlustada Lehtsega sõlmitud leping kohtus, kuid teised valituse liikmed pidasid sellist kohtuprotsessi perspektiivituks.

Valitsus kohustas ministeeriume, kellel on riigile kuuluvate või riigi enamusosalusega äriühingute aktsiaid, kuu aja jooksul läbi vaatama ettevõtete juhatuse liikmetega sõlmitud töölepingud.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik märkis, et ükski minister ei osanud nädala alguses öelda, kas mõne riigiettevõtte endised juhid on samasuguste lepingutega kindlustatud.

Heido Vitsur ütles, et ka tema ei tea teistest sarnast toetust saavatest riigiettevõtete juhtidest midagi. «See on ikkagi firma sisene asi ja selliseid asju ei lekitata,» väitis Vitsur.

Mart Siimanni sõnul jääb valitsus tulevikus otsuse juurde avalikustada riigi enamusosalusega äriühingute juhatuse liikmete palgad.

Hetkel kuum