24. september 1998 kell 22:00

Meretehase omanik pankrotiohus

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et kui ettevõte ei ole üle aasta suutnud järelmaksu võlgnevust likvideerida, siis agentuuri seisukohalt on see ettevõte maksuvõlglane.

Vavekor ostis 1995. aasta novembris 51 protsenti RASi Tallinna Meretehas aktsiaid hinnaga 37 miljonit krooni.

Ostja pidi pool summast tasuma erastamisväärtpaberites. Esimene sissemakse, 7,4 miljonit krooni, tuli tasuda kohe, ülejäänud summa järelmaksu kahe korra kaupa aastas.

«Minu mäletamist mööda suutsid nad vaid esimesel ja teisel korral lepingu kohaselt tasuda,» ütles Sarnet.

Tema sõnul on põhisummas Vavekori võlgnevus agentuurile 15 miljonit krooni, millele lisandub intress ja viivis järelmaksu hilinenud tasumise eest ning trahvid lepingu mittetäitmise eest.

ASi Vavekor esindaja Sanjay-Jaanus Mody ütles, et tema arvates ei ole erastamisagentuur selgeks saanud, mida nad täpselt tahavad.

«Kas agentuur tahab, et me maksaksime raha ja täidaksime lepingu tingimusi, või tahab lepingu kehtetuks tunnistamist?» küsis ta. Mody sõnul on erastamisagentuur peale pankrotiavalduse esitanud ka erastamislepingu kehtetuks tunnistamise nõude.

Lepingu kehtetuks tunnistamine tähendaks Mody sõnul seda, et kui agentuur tahab meretehase aktsiaid tagasi, siis peaksid nad ka Vavekorile raha tagasi andma, rääkis Mody.

Vavekori esindajana kinnitas Mody, et ettevõtte rahalist seisu teades pole põhjust teda pidada maksujõuetuks. Tema sõnul on Tallinna Pank erastamisagentuurile kahel korral kirjalikult teatanud, et garanteerib Vavekori maksete tasumise. «Minu teada on ka Ühispank sellise kirja saatnud,» märkis Mody.

Meretehase eelmise aasta käive oli 27 miljonit ja kahjum 7,9 miljonit krooni.

Hetkel kuum