5. oktoober 1998 kell 22:00

Maailma aktsiabörsid jätkavad langust

Möödunud nädalal mõjutasid Ühendriikide turge mitmed ebameeldivused: Long-Term Capital Managementisuured kahjumid Euroopa ja Aasia turgudel ning üldine nõrkus kolmanda kvartali majandustulemuses. Enamus firmasid, kellel oli tõsisemaid probleeme, süüdistasid selles Vene ja Ida-Euroopa majanduskriisi. Intresside alandamisest hoolimata langes Dow nädala jooksul 3,9%. Finantssektor elas läbi tugeva korrektsiooni, sest kardeti, et paljudel juhtivatel pankadel ning maaklerfirmadel võib esineda sarnaseid suuri kaotusi, nagu seda oli LTCMil. Venemaal toimuv on jätnud sügava jälje ka Ühendriikide börsile ning arvatavasti mõjutab seda tugevalt ka sellel nädalal. Eelmise nädala reede lõppes siiski väikese tõusuga, Dow kogus 152 punkti.

Eelmine nädal polnud meelakkumine ka rootslastele. Stockholmi börsi indeks kaotas nädala jooksul 7,7%. Turgu suunas tugevalt Ericssoni aktsia. Süvenev kriis Vene ja Aasia turgudel oli peamine Ericssoni probleem. Olulist rolli mängis ka Euroopa turgune nõrgenemine. Loomulikult mõjutas Rootsi finantssektorit Ühendriikide hiigelfondi käekäik, mis tekitas ärevust just kohalike finantsasutuste aktsionärides. Volvo teatas neljapäeval, et ostab osaluse Mehhiko suuruselt teises bussitootjas ning kavatseb investeerida ettevõttesse 150 mln USD. Volvo hind langes reedel 3,49%. Sellel nädalal peaks turg olema jätkuvalt volatiilne ning tugevalt mõjutatud teistest suurematest Euroopa turgudest.

Nädal algas Helsingi börsil tõusuga, kuid teisipäeval muutus suund järsult. Soome börsiindeks nõrgenes eelmisel nädalal 11,56%. Suunda mõjutas Nokia ning Ühendriikide turgudel toimuv. Turule andsid negatiivse tõuke paljude firmade nõrgad majandusnäitajad ning jätkuv kriisiolukord Venemaal. Hartwalli jätkuvad probleemid Venemaal ajasid hirmu nahka paljudele, viies hinna järsule langusele ning mõjutades ka ülejäänud börsi. Hartwall alustas eelmist nädalat 64 marga tasemelt ning kukkus kivina, jõudes reedeks 47 marga tasemele, kaotus 26,5%. Viimase kahe nädalaga on hind odavnenud peaaegu kaks korda. Käesoleval nädalal võib Helsingi börs olla taas volatiilne ning tugevalt mõjutatud Aasia ja Euroopa turgudest.

Venemaal läks olukord jätkuvalt hullemaks. Tundub, et RTS-indeks ei suuda niipea leida oma rekordmadalat. Börsi käive on peaaegu täielikult kokku kuivanud ning enamus kaubeldavaid aktsiaid on väärtuselt nullilähedased. Venemaa raskused mõjutavad endiselt Euroopa ja Ühendriikide turge. Probleemide lahenemise ning seoses sellega ka börsi elavnemise lootused vähenevad päev-päevalt. Reedel lõpetas RTS-Interfax indeks taas madalaimal tasemel, kaotades eelmisel nädal ainult 16%. Maaklerite kommentaaride kohaselt on enamik investoreid turult samahästi kui lahkunud ning pole huvitatud allesjäänud positsioonide sulgemisest. Kuna turg on ebalikviidne, jätkub arvatavasti koomaseisund Vene turul ka sellel nädalal.

Likviidsusprobleemid ja rahanappus on mõjutanud Riia börsi juba pikemat aega. Olukorra paranemisest on kahjuks asi kaugel. Riia börsi indeks jätkas eelmisel nädalal kauakestnud langust, nõrgenedes 11,4% ning saavutas selle aasta uue rekordmadala taseme, 221,74. Raskustesse on sattunud paljud Venemaaga aktiivselt äri ajavad firmad ning see omakorda tekitab muret pankadele, kellel võib tekkida probleeme laenude tagasinõudmisega. Kuna turg on väga ebalikviidene, ei saa tõsiselt võtta mõningate aktsiate hetkelisi tõuse. Ka sellel nädalal tasub olla väga ettevaatlik, tõsisemaks suunamuutuseks aktsiahindades on vaja enamat. Investorite suhtumine uude valitsusse peaks mingil määral kajastuma turul valitsevas olukorras.

Vilniuse börs oli eelmisel nädalal veidi paremas olukorras kui teised Balti börsid. Litin-A indeks kaotas nädala jooksul vaid 1,91% ning turu ametlik indeks Litin vaid 6,11%. Eelmine nädal algas järsu langusega, kuid nädala lõpus õnnestus siiski turul suunda muuta. Kas hinnad on saavutanud madalaima taseme, pole veel kindel. Aktsiad liikusid eri suundades. Pangandussektor sai siiski kannatada. Kõrget volatiilsust võis märgata kõigis kaubeldavates aktsiates. Roki?kise piimatehas oli ka eelmisel nädalal investorite tähelepanu keskpunktis. Arvata võib, et huvi jätkub ka sellel nädalal.

Hetkel kuum