25. oktoober 1998 kell 22:00

Tartus on oodata rendihindade alanemist kuni viiendiku võrra

Tartu suhteliselt väikesemahulist büroopindade turgu iseloomustab hetkel suur pakkumine ja väike nõudlus. Juba valminud ja peatselt valmivatele ning pangahoonetes vabanevatele pindadele on potentsiaalseid rentnikke vähe.

Tartu ja Kagu-Eesti ettevõtluskeskkonna vajadus büroopindade osas on enamjaolt rahuldatud. Kuna väljastpoolt Tartut tulev huvi kesklinna büroopindade vastu on tagasihoidlik, siis on olemas surve hindade langemise suunas. Millise suurusjärgu võrra langus toimub, sõltub Eesti majanduskeskkonna edasisest arengust. Praegust situatsiooni aluseks võttes võiksid kesklinna büroopindade rendihinnad langeda 10--20%.

Praegu on Tartu kinnisvaraturul pakutavaid renoveeritud ning uusi büroopindu palju (Emajõe ärikeskus, teenindusmaja, Volvo keskus). Remontimata büroopindade järele nõudlus puudub.

Keskmine kesklinna büroopindade rendi määr on praegu sõltuvalt korrusest ning korrashoiust 100--250 krooni/m².

Suure tõenäosusega on aasta pärast büroopindade hind langenud, prognoosin et 10 protsenti.

Ei ole ühtegi põhjust, millepärast peaksid aasta pärast büroopindade rendihinnad olema kõrgemad kui täna, sest ilmselt ületab pakkumine nõudlust veel üsnagi pikka aega.

Järgmisel aastal prognoosin just kallimate büroopindade hinna langust, sest pakkumine ületab nõudlust.

Uued valmivad hooned (Emajõe ärikeskus, endine teenindusmaja) ning olemasolevad büroohooned on toonud turule Tartu kohta väga suure hulga kvaliteetseid büroopindu (ligikaudu 15 000 m²). Kuna nõudlus ei ole nii suur, peavad arendajad arvestama tunduvalt väiksema täituvusega, kui nad seni harjunud on.

Turul valitsevatest meeleoludest lähtudes prognoosin kuni 20protsendilist hinnalangust. Juhul kui mõni büroohoonetest peaks tulema järelturule, siis on võimalik isegi suurem hindade langus.

Hetkel kuum