Sirje Niitra • 24. november 1998 kell 22:00

Maksuamet nõuab Tammelt ja Tennolt 4 mln

Eino Tamme ja Kalle Tennot Tallinna halduskohtus esindav vandeadvokaat Jüri Raidla ütles, et oma isalt kaupmees Jegorovilt Raekoja plats 8 maja pärinud Tatjana Valdma soovis majast suure osa nimetatud härrasmeestele kinkida. Selle tõenduseks tõi ta juba varem koostatud testamendi, mille kohaselt oleks naise surma korral pärinud kogu ta vara Tamm, Tenno, nende äripartner Ants Sumberg ja Valdma tütar.

Maksuametit esindanud vandeadvokaat Aivar Pilv käsitles kahe kolmandiku aktsiaseltsi Jegorov & Pojad aktsiate omandamist kui tasu tehtud töö eest. Tatjana Valdma on varem korduvalt kinnitanud, et ta leppis Tenno ja Tammega kokku töötasus, mis pidi olema 350 Saksa marka tunni eest.

«See oli tasu tehtud töö eest, mis tähendab, et poolte vahel oli kaubalis-rahaline suhe, mille ekvivalendiks olid aktsiad. Järelikult tuleb selle pealt ka tulumaksu tasuda,» leidis Pilv.

Tamm ja Tenno nõuavad oma hagis maksuameti ettekirjutuse tühistamist. Selle järgi tuleb meestel tasuda tulumaksu ligi 4 miljonit krooni.

Tatjana Valdma on oma kirjades kaitsepolitseile ja maksuametile kurtnud, et Tenno ja Tamm nõudsid temalt maja tagastamisel, kinnistuks vormistamisel ja äriplaani koostamisel korduvalt tehtud töö eest tasumist.

«Kuna mul raha polnud, nõudsid nad aktsiatega tasumist. Nad olid nii järjekindlad, et hakkasin kartma ja tegin, nagu nad soovisid,» selgitas ta. Hiljem sõlmis Valdma meestega kokkuleppe ning võttis oma Tallinna linnakohtusse esitatud kinkelepingu tühistamise hagi tagasi.

Endine Tallinna abilinnapea ja praegune riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm ütles, et sai kingituseks loteriipileti, mis vaatamata suurele numbrile ei võitnud. «Neil aktsiail olid koormised juba enne peal, mistõttu nende turuväärtus oli juba kinkimise hetkel null, rääkimata sellest, et nüüd on need miinuses» selgitas ta.

Tamm ütles, et on pantinud laenude tagatiseks kogu oma koduse vara ja otsib projektile rahastajat.

Hoonesse pidi äriplaani kohaselt tulema luksushotell, kuid praegu on kinnistu koormatud pantide ja hüpoteekidega ning projekti teostamiseks pole omanikel raha. Kinnitamata andmetel on hoone müügis.

Hetkel kuum