Lähiajal pole mõtet uut bürood ehitada

Erik Samel 07. detsember 1998, 00:00

Uute büroopindade järele on Tallinnas mõneks ajaks vajadus rahuldatud. Viimasel ajal on valminud või kohe-kohe valmimas sedavõrd palju uusi bürooruume, et kõigile klientide leidmine on esialgu lootusetu. Vakantsuse protsent võib Kinnisvaraeksperdi asedirektori Aivar Tomsoni hinnangul peatselt juba kolmekümneni ulatuda, kuid ta peab seda siiski ajutiseks nähtuseks.

Väheneda saab vakantsusprotsent eelkõige selle arvel, et seni veidi tagasihoidlikumates tingimustes pinda rentinud firmad otsustavad uuemate ruumide kasuks. Seda on rentnikud enamasti valmis tegema vaid siis, kui uute ruumide omanikud on hinnaküsimuses paindlikud ning esialgu kavandatud rendisummat alandama nõustuvad. Mõni aasta tagasi oma pinnad renditurule toonud firmadel võib sellisel juhul raskusi tekitada, sest nad ei paku sama kvaliteediga ning arvul teenuseid, mida on võimalik saada uutes hoonetes. Olulisemad bürooruumi kõrgema kvaliteedi näitajad on tasemel sidevahendid ja konditsioneer.

Muutunud olukord turul sundis oma äriplaani muutma mitut firmat, kes planeerisid omale ehitatavasse hoonesse ka rendipindu. Kuna rentnikke leida ei õnnestunud, võeti kogu maja oma tarbeks kasutusele. Firmale tähendas see loodetud tulu saamatajäämist, töötajatele aga paremaid töötingimusi.

Iga aastaga väheneb Tallinna vanalinna osatähtsus büroopiirkonnana. Kuna vanalinnas pole võimalik liiklust oluliselt suurendada, siis ei ole sel protsessil ka lõppu näha. Tallinna vanalinnas suureneb üha enam väikeste ja kvaliteetsete kaubanduspindade osa, nende rendihinnad ei näita vastupidiselt teistele kinnisvara-
liikidele alanemistendentsi. Turiste kõige enam meelitavatel vanalinna tänavatel on kaubanduspindade rendihinnad ka sel aastal hoopiski tõusnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 08:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing