Andres Reimer • 8. detsember 1998 kell 22:00

Juhtimisreform aitab eksportida

Iseseisva läbilöögivõime saavutamiseks ning üksnes alltöövõtust vabanemise eelduseks on rahvusvahelise juhtimisstandardi ISO sertifikaat, ütles Eesti investeeringute ja kaubanduse arendamise sihtasutuse juhatuse esimees Arvi Karotamm. Sertifikaat tõendab, et ettevõtte töökorraldus vastab rahvusvahelistele kvaliteedinõuetele.

ISO juhtimissertifikaadi taotlemine võtab aega vähemalt ühe aasta ning läheb maksma ligikaudu miljon krooni.

Karotamme sõnul tasub sertifikaati taotleda vähemalt 50 miljoni kroonise aastakäibega ettevõtetel.

Väiksema käibega ettevõtted peavad soodsate alltöövõtulepingute saamiseks kohanduma ISO nõuetega, isegi kui neil sertifikaati pole.

Möödunud aasta jooksul rahastas Euroopa Liidu abiprogramm Phare ligi miljoni krooniga Viisnurga, EKTA, Norma, Balti laevaremonditehas, Balteco ja Pennu juhtimise vastavusse viimist ISO nõuetega.

Viisnurga arendusdirektor Toivo Kuldmäe ütles, et Phare palgatud nõustajad leidsid üles juhtimisvead, mida ettevõtte juhtidel oli endal raske märgata.

Kuldmäe kinnitas, et sertifikaadi taotlemine tugevdas ettevõtte läbilöögivõimet.

Eesti ettevõtjat takistab välisturgudel läbilöömisel ka vähene keeleoskus ja passiivsus, ütles ekspordi-

agentuuri direktor Lea Kroonmann. Ekspordiagentuuri küsitluse tulemustest selgus, et vaid 16 protsenti ettevõtetest omab ekspordijuhti, mis viitab ekspordi-

strateegia nõrkusele.

Need ajad on möödas, kui välisinvestorid ja kaubatellijad ise kohale jalutasid ja odavat tööjõudu ning soodsa hinnaga toodangut otsisid, ütles Kroonmann.

Hetkel kuum