Reuters/Scanpix • 10. detsember 1998 kell 22:00

Vene valitsusel valmis eelarve

1999. aasta eelarveprojekti koostamisel püüti järgida rahvusvahelise valuutafondi (IMF) nõudmisi. Fond on realistliku riigieelarve seadnud uute laenuläbirääkimiste esmaseks tingimuseks.

Valitsus prognoosis eelarves sisemajanduse kogutoodanguks neli triljonit rubla, kusjuures eelarve ülejäägiks enne välisvõlgade tasumist on plaanitud 1,75 protsenti.

Eelarvetuludeks on kavandatud 474 miljardit rubla (24 miljardit dollarit) ja kuludeks 575 miljardit rubla. Eelarvedefitsiidiks kujuneb eelarves 2,53 protsenti SKTst. Rubla keskmiseks kursiks dollari suhtes prognoositakse järgmisel aastal 21,5 rubla.

«Eelarve on karm, aga sellel on rida eeliseid. See on aus. Sinna ei ole lisatud asju, mida me teha ei suuda,» ütles Venemaa peaminister Jevgeni Primakov eelnõu kommenteerides.

Lisaks peab Venemaa oluliselt vähendama võlgade tagasimaksmist, ütles rahandusminister Mihhail Zadornov. Vastasel juhul ähvardab majandust täielik kokkuvarisemine.

1999. aasta eelarves on valitsus välisvõla teeninda-

miseks eraldanud vaid 9,5 miljardit dollarit, samas kui tegelikult vajaminev summa on 17,5 miljardit dollarit.

Zadornov avaldas lootust, et investorid näitavad üles mõistmist ja on valmis nii sise- kui välisvõla restruktureerima.

Samas teatas Venemaa valitsuse ja välismaiste laenuandjate vahelisi läbirääkimisi juhtiv Credit Suisse First Boston eile, et välispangad pole Venemaa pakutud rublavõla restruktureerimise tingimustega nõus.

Üheksateistkümnest välispangast koosnev komitee, mis esindab 90 protsenti Venemaa rublavõlakirjade välismaistest omanikest, teatas, et rahvusvahelised investorid ei lase valitsusel ühepoolselt tingimusi dikteerida ning nõuab, et alustataks uusi läbirääkimisi.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum