5. jaanuar 1999 kell 22:00

USA raha Euroopasse

USAs on kokku ligi viiskümmend riskikapitalifirmat, mis on suutelised tegema miljardidollarilist tehingut. Euroopas on nii suuri tegijaid ainult käputäis. Seetõttu on arusaadav, et USAs valitseb firmade vahel väga tihe konkurents.

Suur raha ja äge konkurents on ajanud ostetavate USA firmade hinna kõrgeks, nii et neist on isegi pärast põhjalikku ümberstruktureerimist raske saada kasumit.

See on üks põhjus, miks järjest enam USA riskikapitalifirmasid on hakanud huvi tundma Euroopa vastu.

Ainuüksi selle aasta jooksul loovad endale Londonis kontori sellised firmad nagu Kohlberg Kravis Roberts & Co, Hicks, Muse, Tate & Furst, Clayton, Dubilier & Rice ning Texas Pacific Group.

Texas Pacific alustas Euroopas aasta tagasi ja on jõudnud osta Itaalia mootorrattafirma Ducati.

Kokku kavatseb Texas Pacific oma varadest Euroopasse paigutada 20% ehk 32 mld Eesti krooni. Kohlberg Kravis Roberts & Co (KKR) kavatseb investeerida veelgi enam.

USA firmad panevad suuri lootusi Euroopas eesseisvatele erastamistele. Kuid neile pakuvad konkurentsi omakorda Euroopa firmad, mis kasutavad konkureerimiseks Ameerika kapitali. Näiteks Briti firmadel Doughty Hanson & Co ja Cinven õnnestus hiljaaegu leida USAst investoreid, kes paigutasid raha nende fondi.

USA firmasid teevad Euroopa turul ettevaatlikuks paljud varasematel aegadel tehtud vead. See on ka näiteks üks põhjus, miks KKR loobus hiljuti keemiakontserni Hoechst ja firma Hicks Muse kirjastuse Pearson ostmisest.

Euroopa poliitikud ja ametiühingud omakorda kardavad, et pärast ostmist asuvad USA riskikapitalifirmad Euroopa ettevõtete efektiivsemaks muutmise nimel tugevalt kärpima nende kulusid, millega võivad kaasneda suured koondamised.

Autor: DI

Hetkel kuum