12. jaanuar 1999 kell 22:00

Teetähised aitavad evakueeruda

Kui tulekahju on juba nii suur, et kohalike jõududega hakkama ei saa, tuleb kindlustada inimeste kiire lahkumine ohupiirkonnast. Selleks on kohustuslik varustada väljapääsuteed märkidega, mis juhatavad kätte õige liikumissuuna.

Märgid peavad olema paigutatud nii, et iagst kohast majas oleks mõni neist nähtav. Märgid paigaldatakse Eestis vastava eeskirja kohaselt tavaliselt kas uste kohale või kõrvale.

See on aga ohtlik juhul, kui tulekahju käigus tekib suurel määral suitsu (nii tavaliselt ongi). Suits tõuseb üldjuhul lae alla ning üsna kiiresti jäävad väljapääsu märgistavad tuled selle varju ja on nähtavad vaid lähedalt.

Sellise ohu vältimiseks kantakse maailmas tunnustatud praktika järgi põrandatele või seinte alaosadele pimeduses helenduv materjal, millel on näidatud liikumise suund ning mida järgides on võimalik leida väljapääs. Ka on säärane märgistus tõhus siis, kui suitsu on juba nii palju, et liikumine on võimalik vaid kummargil olles või roomates, ka siis on kirjeldatud märgid veel nähtavad.

Kuigi avariiväljapääsu tähistavate lampide helendus on tugevam, pole mõeldav väljapääsuteede märgistamine valguspannoodega. Seevastu alternatiivsed helendavad kleepsuribad saab panna väljapääsu juhatama kasvõi pideva joonena. Paraku on valguselt energiat ammutava riba helendus küllaltki nõrk ja tuhmub aja jooksul, kui see on kaua pimeduses olnud.

Avariilambid ja helendavad ribad võivad üksteist asendada, kuid ohutuse seisukohalt annab kõige parema tulemuse kombineeritud variant, kui need üksteist täiendavad.

Autor: Ants Väinsalu

Hetkel kuum