Toomas Truuverk • 13. jaanuar 1999 kell 22:00

Telekomi aktsia on

magus suutäis

Eesti aktsiaturust ja investeerimisest huvitatud kodanike tähelepanu on viimastel päevadel koondunud õige pea algavale Eesti Telekomi aktsiate avalikule pakkumisele, nn IPO-le. Potentsiaalsete investorite peades mõlgub kindlasti küsimus, kas teha oma pakkumine Telekomi aktsiatele või mitte.

Kuulates viimaste päevade kommentaare, on domineerivaks saanud arvamus, et aktsiate ostmine on igal juhul kasulik. Finantsasutuste analüütikud on põhjalikele analüüsidele tuginedes pakkunud Telekomi aktsia «õigeks» hinnaks IPO-l 65--75 kr.

Järelturule jõudes prognoositakse aktsiale veel mõningast tõusu. Prognooside aluseks on enamjaolt teiste sarnaste aktsiate käitumine pärast avalikku müüki ja eeldatav ülemärkimine.

Kuivõrd ahvatleva ettevõttega on tegemist fundamentaalnäitajate poolest, on võimalik investoritel vaadata ülaltoodud tabelist.

Esmapilgul paistab positiivse asjaoluna silma ettevõtte tegevusmahu kiire kasv viimastel aastatel. Netokäibe kasv on olnud kahel viimasel aastal vastavalt 36% ja 44%.

Kiire kasvu taga on reeglina suured investeeringud ja siit lähtub oht üle investeerida ja muutuda hooletuks kulude arvestamisel.

Telekomi puhul otsest ohtu siit hetkel välja ei paista. Ettevõtte võlakordaja, mis näitab kohustuste osakaalu kogupassivast, on normaalsel tasemel ja intressikulud on tegevuskasumiga suure varuga kaetud.

Ka ei ole oluliselt nõrgenenud ettevõtte rentaablusnäitajad. Käiberentaablus püsib 20% tasemel, koguvara rentaablus 13--14% (ületab deposiidi intresse) ja omakapitali rentaablus 30%.

Hetkel kuum