Sirje Niitra • 26. jaanuar 1999 kell 22:00

Haigusraha saab senisest vähem

Ravikindlustusseaduse muudatus näeb ette 26 protsendi suuruse tulumaksu arvestamist kogu haigushüvitise summalt, tulumaksuvaba miinimumi maha arvamata.

Oma aastatulude ja -kulude deklareerimisel järel saab inimene küll enammakstud tulumaksu tagasi, aga selleks võib kuluda aasta või isegi poolteist. Tuludeklaratsioon tuleb esitada märtsis ja maksuamet tagastab ülearu võetud maksu alles järgmise aasta juuliks.

Poolteise aastaga on inflatsioon ühe osa rahast ära söönud, teiseks tekib kodanikel küsimus, miks peab riigile nii pikaks ajaks protsendita laenu andma.

Meedikud näevad veel üht probleemi. Tallinna Magdaleena haigla peaarsti Peeter Mardna väitel on kõige pikemad haiguslehed neil, kes ei elagi enam järgmise aasta keskpaigani ega esita enam mingit tuludeklaratsiooni. «Kes siis selle raha tagasi saab?» küsib ta.

Mardna hinnangul ei oska enamik haigeid raha tagasi nõuda ja tõenäoselt läheb see neil kaduma.

Tööandjaile võib uus süsteem isegi kasu tuua. «Mõne väikefirma juht võib enne pankrotti paluda töötajal pikemaks ajaks haiguslehe võtta ja haigekassa maksab 80 protsenti palgast. Nii võib teha kuni neli kuud aastas,» osutab Mardna veel ühele seadusemuudatuse nõrgale kohale.

Hetkel kuum