10. veebruar 1999 kell 22:00

Minister Raivo Vare eelistas eestimaist

Teede- ja sideminister Raivo Vare suutis eile avalikkust üllatada teatega, et kõik Eesti investorite pakkumised, mis tehti Eesti Telekomile ja jäid alla ühe miljoni krooni, rahuldatakse täies ulatuses.

Eesti jaoks on tegemist positiivse otsusega, sest nii suureneb raha hulk, mis tuleb tänu Telekomi erastamisele Eestisse.

Kuna kohalikud investorid saavad aktsiaid mitu korda rohkem, kui nad olid arvestanud, ning välisinvestorid jällegi loodetust vähem, siis on võimalik, et välisinvestorid hakkavad järelturult Telekomi aktsiaid kokku ostma.

Aktsiate kiirest müügist on tõenäoliselt huvitatud eeskätt need investorid, kes ostsid aktsiaid laenatud raha eest. Kuna müüjateks on eestlased ja ostajateks välisinvestorid, siis toob see Eestisse raha ja viib Telekomi aktsia hinna üles.

Minister Vare eilsel otsusel on ka üks miinus. Praegu eelistatakse väga selgelt kohalikke investoreid, mis ei pruugi välismaistele suurinvestoritele meeldida, sest nende pakkumistest rahuldab riik keskmiselt alla 10 protsendi.

Suurinvestoritele oli Telekomi emissiooni maht juba isegi suhteliselt väike ja kui nad nüüd ka loodetust oluliselt vähem aktsiaid saavad, siis võib see põhjustada nendes pettumuse.

Enam kui 15kordne ülemärkimine näitab, et emissiooni ajastus oli hea. Kartused, et negatiivsed arengud välisturgudel piiravad Telekomi müüki, ei pidanud paika.

Suur ülemärkimine viitab sellelegi, et riik müüs Telekomi liiga odavalt. Kui aga arvestada, milline segadus emissiooniga kaasnes, ei pruukinudki hind madal olla. Hind kompenseeris investorite teadmatuse -- kuidas jagatakse ülemärkimise korral aktsiad, mida on minister Vare lubanud strateegilistele investoritele, kas riigikogu muudab Telekomi restruktureerimiskava.

Telekomi aktsiamüügi kõige positiivsem tagajärg on see, et inimestel tekkis jälle huvi börsi vastu. Emissiooni käigus avati 5400 uut väärtpaberiarvet ning kokku tehti Eestist Telekomi aktsiate ostmiseks pakkumisi 860 miljoni krooni eest.

Paika ei pidanud kartus, et eestlastel ei ole vaba raha. Probleem ei olnudki rahas, vaid pigem selles, et börs oli devalveerunud ja inimesed ei julgenud raha aktsiatesse investeerida. Kui Telekomi aktsia hakkab börsil üles minema ja suuri tagasilööke ei tule, siis võib hakata raha jälle börsile tagasi tulema.

Hetkel kuum