Väinu Rozental • 28. märts 1999 kell 22:00

Karkassitootja ootab pankrotti

RTG Kembari ajutise pankrotihalduri Erik Savi andmeil ulatuvad firma võlad 15 miljoni kroonini. Suurima võlausaldaja, maksuameti nõue on üle 7 miljoni krooni. Pankotiavalduse RTG Kembari vastu esitas jaanuari lõpus Soome ehitustarvikute ja ehitusseadmete rentimise firma A-Rakennusmies OY. RTG Kembari esindaja tunnistas kohtuistungil firma maksejõuetust.

Eestis oli RTG Kembarist kasvanud turuliider monoliitsete raudbetoonkarkasside ehituses. «Kolme-nelja kuu jooksul vähenes meie ehitusturg kümme korda,» iseloomustas RTG Kembari ainuomanik Mati Mürk eelmise aasta lõppu. «Venemaa turg kadus ära ja meie põhiline turusektor -- uued karkasshooned -- kuivas kokku.» Kembari eelmise aasta käive oli ligi 70 miljonit krooni. RTG Kembari palgal oli eelmisel aastal ligi 250 inimest. «Inimeste koondamiseks ja vallandamiseks kulus ligi 2 miljonit krooni,» rääkis Mürk.

«RTG Kembari pankroti põhjused on puhtmajanduslikud,» nentis Savi. «Vahepealsed omanikumuutused ei põhjustanud firma maksejõuetust.» Eelmise aasta algul omandas RTG Kembari aktsiapaki Tartu firma AS Rand & Tuulberg Grupp, kes oktoobris müüs aktsiad Mati Mürgile tagasi.

«Tahtsime Tallinnas kanda kinnitada ja parasjagu oli ka vaba raha,» põhjendas enamusosaluse ostu Rand & Tuulberg Grupi juhataja Raivo Rand. Ta tunnistas, et ostes ei olnud neil RTG Kembarist täit ülevaadet.

Mati Mürk ei soostunud Raivo Ranna ja Aivar Tuulbergi lahkumist kommenteerima. «Minul oli kohustus aktsiad tagasi osta,» ütles Mürk ja lisas, et firmale Tartu mehed küll midagi halba ei teinud.

Mürk jätkab ehitusturul tegevust talle kuuluva firmaga AS Ithal-Kraanad.

Hetkel kuum